2017 Nobel Ekonomi Ödülü Sahibini Buldu

Nobel Ekonomi Ödülü'nü, 'ekonomi ve davranışsal ekonomi üzerindeki psikolojik etkiler ile ilgili analizler' çalışmalarıyla tanınan ABD'li ekonomist Richard Thaler aldı.

2017 Nobel Ekonomi Ödülü Sahibini Buldu

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, Alfred Nobel anısına verilen, Sveriges Riksbanks (Merkez Bankası) Ekonomi Bilimleri Ödülü'nün bu yıl "davranışsal iktisat teorisine katkılarından dolayı" ABD'li iktisatçı Richard H. Thaler'e verildiğini açıkladı.

Akademiden yapılan yazılı açıklamada, "Thaler, psikolojik varsayımları ekonomik karar alma analizleriyle birleştirdi. Kısmi rasyonellik, sosyal tercihler ve öz-denetim yokluğunun sonuçlarını araştıran Thaler, bu gibi insani faktörlerin bireysel kararları ve piyasa süreçlerini sistematik olarak nasıl etkilediğini ortaya koydu." ifadelerine yer verildi.

72 yaşındaki Thaler ABD’nin Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu’ndaki Davranışsal Ekonomi Projesi’nde (Robert Shiller ile birlikte) eş başkan ve Karar Araştırmaları Merkezi’nde başkanlık görevlerini sürdürüyor. Dünya çapında çok satanlar listesine giren Nudge (Dürtü) adlı kitabın yazarlarından olan Thaler, Türkçe’ye de çevrilmiş olan kitabında toplumun büyük sorunlarını davranışsal ekonomiyle çözmenin yollarını anlatıyor.

Thaler'in çalışmaları ABD eski başkanı Barack Obama ve İngiltere eski başbakanı David Cameron gibi politikacılar tarafından devlet bütçe açığını azaltmak konusunda seçmenleri ve toplumları etkilemek için kullanıldı. Her iki lider de devlet bütçesinde tasarruf sağlayabilmek için davranış ekonomistlerinden oluşan ekipler kurdu. 

Thaler, ödülün yanı sıra 9 milyon İsveç kronu (yaklaşık 4 milyon lira) tutarında para armağanı kazandı. Bilim adamına Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.

Richard Thaler Kimdir?

Richard H. Thaler (12 Eylül 1945 doğumlu) Amerikalı bir ekonomist ve Ralph ve Dorothy Keller , Chicago Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Davranış Bilimi ve Ekonomisi Profesörüdür.

Davranış finansmanında belki de en iyi teorisyen olarak ve Daniel Kahneman ve diğerleriyle bu alanın daha ayrıntılı tanımlanmasında olan işbirliği için bilinir. 2017'de davranışsal ekonomiye katkılarından ötürü Ekonomik Bilimler alanındaki Nobel Anma Ödülü’ne layık görüldü. Nobel Ödülü almak için Thaler'in seçimini tartışırken, İsveç Kraliyet Bilimi Akademisi "katılımlarının, bireysel karar alma mekanizmasının ekonomik ve psikolojik analizleri arasında bir köprü kurduğunu" ileri sürdü. bulgular ve kuramsal anlayışlar, davranışsal ekonominin yeni ve hızla genişleyen alanının oluşturulmasında etkili olmuştur "dedi. 

Kitaplar

Thaler, Quasi-rational Economics ve Winner's Curse gibi davranışsal finans konularında okuyucuları için hazırlanmış bir dizi kitap yazdı. Bunların ikincisi, Anomalies sütunlarının birçoğunu revize edilmiş ve popüler bir kitleye uyarlanmıştır. Keşfedilen piyasa temelli yaklaşımlar eksik kalıyor: "konvansiyonel ekonomi, insanların son derece rasyonel - süper-rasyonel - ve duygusal olmayan olduğunu varsayar - bilgisayar gibi hesaplanabilirler ve kendi kendine kontrol problemleri bulunmuyor" sözleriyle aktardı.

Thaler, Cass Sunstein'ın , " Nudge: Sağlık, Servet ve Mutlulukla İlgili Kararların İyileştirilmesi" (Yale Üniversitesi Yayınları, 2008) yazısının ortak yazarıdır. Nudge , kamu ve özel kuruluşların insanların günlük hayatlarında daha iyi seçenekler bulmalarına nasıl yardımcı olabileceğini tartışıyor. "İnsanlar çoğunlukla zayıf seçimler yapar - onlara şaşkınlıkla bakarız!" Thaler ve Sunstein yazıyor. "Bunu biz yapıyoruz çünkü hepimiz eğitim, kişisel finans, sağlık hizmetleri, ipotek ve kredi kartları, mutluluk ve hatta insan ticareti konusunda çok utanç verici yanlışlara yol açabilecek geniş bir yelpazede rutin önyargılara duyarlıyız. gezegen kendisi. " Thaler ve yardımcı yazarı dönem seçimi mimarını icat etti. 

(BBC Türkçe, AA, wikipedia.org)

2017 nobel ekonomi ödülü nobel ekonomi ödülü richard thaler 2017 nobel ekonomi ödülü richard thaler ekonomist ekonomist richard thaler isveç kraliyet bilimler akademisi alfred nobel nudge richard thaler nudge
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?