ABD'li Rahip Brunson Serbest Bırakıldı

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan, PKK ve FETÖ'ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson, bugün dördüncü kez hakim karşısına çıktı

ABD'li Rahip Brunson Serbest Bırakıldı

Bugün dördüncü kez hakim karşısına çıkan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson, sabah saatlerinde ev hapsinde olduğu İzmir Alsancak'taki evinden alınıp davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne getirildi. İzmir 2. Ağr Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya ara verildikten sonra saat 14:00'da tekrar başlandı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı davada savcı şu an esas hakkında mütalaasını verdi. Savcı mütalaasında adli kontrolün kaldırılmasını istedi. Brunson için savcı ayrıca örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapis talep etti.

Mahkeme heyeti, Brunson’ın tahliyesine karar vererek, yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı. Mahkeme heyeti, ayrıca Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası da verdi.

Öte yandan rahip Brunson hakkında tahliye iddialarının çıkması üzerinde dolar dün akşam saatlerinde düşüşe geçti. ABD'li yayın kuruluşu NBC dün Türkiye ile ABD'nin rahin Brunson'un serbest kalması için gizli anlaşmaya vardığını, Beyaz Saray'ın  Brunson'ın salınmasını ve önümüzdeki günlerde ABD'ye dönmesini beklediğini ileri sürmüştü. Duruşmaya katılmak için ABD'li ziyaretçiler de geldi.

ABD’li pastör Andrew Craig Brunson, İzmir’de Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmıştı. Sonrasında gizli tanık ifadesinde adının geçmesi üzerine Aralık ayında FETÖ’ye üye olma suçlamasıyla tutuklandı. Brunson hakkındaki iddianame Mart 2018'de hazırlandı, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi.

brunson rahip brunson 12 ekim son dakika tahliye craig brunson andrew brunson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AÖF Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
AÖF Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir Hakkında Karar Çıktı
Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir Hakkında Karar Çıktı