Ahmet Aziz Nesin Hakkında Yakalama Kararı

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesinin nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldığı tarihte çıkan haberler gerekçesiyle yargılanan Ahmet Aziz Nesin hakkında verilen yakalama kararı kaldırıldı.

Ahmet Aziz Nesin Hakkında Yakalama Kararı

 

Özgür Gündem ile dayanışma davası ertelenirken, yazar Ahmet Nesin hakkındaki yakalama kararı da kaldırıldı.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'ne destek amaçlı yapılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katıldıkları için “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılanan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Artı Gerçek Yazarı gazeteci Ahmet Nesin’in duruşması 27 Şubat’a ertelendi.

Mahkeme, ifadesi bulunduğu şehirde istinabe yoluyla alınan Nesin hakkındaki yakalama kararını da kaldırdı.

 AHMET NESİN HAKKINDAKİ YAKALAMA KARARI KALDIRILDI

Ara kararını açıklayan mahkeme, ifadesi alındığı için yazar Ahmet Nesin hakkındaki yakalama kararını kaldırdı. Mahkeme, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcıya gönderilmesine karar vererek duruşmayı 27 Şubat, saat 13.30’a erteledi.

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek olmak için bir günlük temsili Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına katılan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Aziz Nesin hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. 

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’ne destek olmak için bir günlük temsili Genel Yayın Yönetmenliği yapan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Aziz Nesin hakkında, “örgüt propagandası yapmak” suçundan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Dava kapsamında henüz mahkemeye gelip ifade vermeyen Nesin, davanın 3. duruşmasına da katılmamıştı. Nesin’in savunmasını alamayan mahkeme, “Savunmasının alınması amacıyla” Ahmet Aziz Nesin hakkında yakalama kararı çıkartmıştı. Görüldüğü yerde gözaltına alınacak olan Nesin’in ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmasına da karar verilen Nesin hakkındaki yakalama kararı böylece kalktı, ancak yargılaması devam ediyor.

ÖNCEKİ HABERİMİZ:

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in yargılandıkları davanın yedinci duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Evrensel’den Cansu Pişkin’in haberine göre duruşmada Fincancı ve Önderoğlu ile Avukat Fikret İlkiz hazır bulundu. Duruşmayı RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, RSF Almanya Temsilcisi Christian Mihr, RSF Avrupa Direktörü Johann Bihr ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Oya Ersoy, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’un aralarında bulunduğu çok sayıda kişi izledi.

‘DAVA FRANSIZ HUKUKİ YETKİLİLERİ İLGİLENDİRMEMEKTE’

Yurt dışında bulunan Ahmet Nesin’in istinabe yoluyla alınan ifadesinin Fransızca’dan Türkçe’ye çevrilerek dosyaya eklendiği görüldü. Nesin istinabe yoluyla alınan ifadesinde suçlamaları kabul etmediğini belirterek, “Suçlamaları kabul etmiyorum ve size söyleyecek hiçbir şeyim yok çünkü bu dava Fransız hukuki yetkililerini ilgilendirmemektedir. 11 gün İstanbul’da hapis yatmama rağmen herhangi bir cezam olmadığını, özellikle 2016 yılındaki yargılama esnasında Türk hukuki yetkililerine anlattım. Konuyla ilgili size beyan edecek başka bir şeyim yok” ifadelerini kullandı (Hürriyet)

aziz nesin ahmet aziz nesin özgür gündem gözaltı istinabe nedir gözaltı yakalama tıtujlama ahmet nesin tutuklandı mı ahmet nesin yakalandı mı ahmet nesin ceza aldı mı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Bilsem Mülakat Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?
2019 Bilsem Mülakat Sonuçları Ne zaman Açıklanacak?
Cameron Boyce Hayatını Kaybetti!
Cameron Boyce Hayatını Kaybetti!