Andrew Brunson Kimdir? Hakkındaki Suçlamalar Neler?

Andrew Brunson Kimdir? Hakkındaki Suçlamalar Neler?

Andrew Brunson Kimdir? Hakkındaki Suçlamalar Neler?

 

ANDREW BRUNSON KİMDİR? 

Andrew Craig Brunson 1968 yılında ABD’nin North Carolina eyaletinde doğmuştur. Eşi Norine Brunson’dır. Bitirdiği okullar: Trinity Evangelical Divinity School, Erskine Theological Seminary, Aberdeen Üniversitesi’dir. Jacqueline Furnari adında bir de çocuğu vardır. ABD’nin North Carolina eyaletinde doğan 50 yaşındaki Andrew Brunson, 23 yıldır Türkiye’de yaşamaktadır.

HAKKINDAKİ İDDİANAME:

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya’’nın yürütmüş olduğu soruşturma sonrasında, Savcı Karakaya tarafından düzenlenen iddianamenin düzenlenmesinden sonra iddianame İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. İddianamede, hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasıyla 20 yıla kadar olmak üzere toplam 35 yıl hapis cezası istenen Andrew Craig Brunson'un, Türkiye genelinde misyonerlik göruntusü altında casusluk ve örgütsel faaliyetler yürüttüğü, FETÖ ve PKK mensuplarıyla bağlantısının bulunduğu, görüşmeler yaptığı, din adamlığını perde gibi kullanarak, Türkiye’nin iç işlerine müdahil olmaya çalıştığı ifade edilmiştir.

ÇOK AĞIR SUÇLAMALAR!
SURUÇ'TAKİ PATLAMADA ORADA OLDUĞU İDDİASI!
Brunson'un, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen patlama sırasında orada bulunduğu da iddianamede yer almakta, Kobani'deki  olaylar ve Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonlar zamanında da İzmir'de görevliyken de bu bölgelerde bulunmasına dikkat çekildi.
Andrew Brunson'un telefonuna ilişkin HTS kayıtlarında 2014-2017 arasında bin 306 kez Suruç, 192 defa Şanlıurfa'nın başka ilçelerinde, 2 kez de Diyarbakır'da olduğunun tespit edildiği dikkat çekilen iddianamede, sanığın, terör örgütü PKK'nın meydana getirmek istediği kaotik ve terör ortamına karşılık yörede ısrarla bulunmasının, şüphelinin bağlı olduğu yasa dışı kuruluşun hedef ve stratejisi bağlamında görev  yaptığı iddianamede yer aldı.

Andrew Craig  Brunson'un farklı ülkelerdeki kişilerle telefon bağlantıları ve mesaj içeriklerine de vurgu yapılan iddianamede, gizli tanık ifadelerine göre kiliseyi ziyaret eden ve kendilerini farklı meslek gruplarından tanıtan kişilerin ABD ve yabancı ülkelerin eski ya da görevde olan askerlerinden oluştuğu ifade edilmişti.
İaddianamede “Operasyonlarda elde edilen  "Kürtlerin hem bulundukları ülkenin dilini hem de Kürtçe konuşmalarının İncil'i yaymak, kilise kurmak ve Ortadoğu'ya açılmak için bir avantaj olduğu" bilgi notunun da yer aldığı iddianamede, Brunson'un mesajlarında yer alan Kobani'de öldürülen 5 kişinin kendilerine katılanlarla bağlantı noktaları bulunanların yakınları olduğu, Suriyeli Kürtlerden oluşan 15 erkek ve kadın grubun vaftiz edildiği” bilgileri yer aldı

DARBE GİRİŞİMİ İLE BAĞLANTISI!
İddianamede,  Brunson'un görüştüğü ABD'li askeri personele 21 Temmuz'da gönderdiği mesajdaki bilgilerde yer aldı.
Brunson'un mesajlarında "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." Cümleleri de  iddianame de yer bulmuştu.
Brunson'un bu mesajıyla, FETÖ'nün askeri darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğunun anlaşıldığı iddianemede belirtilirken, "Sonunda biz kazanacağız." ibaresiyle de ileride ülke içinde çıkması muhtemel iç karışıklıktan, bağlı bulunduğu yasa dışı kuruluşun stratejisi kapsamında faydalanmayı düşündüğü, umduğu ifade edildi Darbe girişiminden de Brunson'un önceden haberi olduğu, "Dua" kod adlı gizli tanığın ifadeleri de yer aldı. Gizli tanık, depremin önceden bilinmesinin bilimsel olarak imkansız  olmamasına rağmen Brunson ve arkadaşlarının Türkiye’de bir zelzele yaşanacağını belirtiği ifade edilerek zelzeleden kasıtlarının askeri darbe girişimi olduğunu belirtti.

İddianamede, "Bu olayların önceden Brunson ve arkadaşları tarafından bilindiği, bu kapsamda olası böyle bir faaliyet sonrasında gerekli olan tedbirleri aldıkları iddianamede ifade edildi.
 "Ateş" kod adlı gizli tanığın (başka bir soruşturmada yer alan) beyanının da paylaşıldığı iddianamede, örgütün şifreli haberleşme programı Eagle'dan Mayıs ya da Haziran 2016'da FETÖ mensuplarına "Temmuz'da İstanbul'da çok büyük  bir deprem olacak, herkes kılık kıyafetine dikkat ederek yatsın." şeklinde atılan mesaj da yer buldu.
Andrew Craig Brunson, 9 Aralık 2016'da terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı. Daha sonra tutukluluğu ev hapsine çevrilen Brunson, 12 Ekim 2018 tarihindeki duruşmada tahliye edilip edilmeyeceği merak uyandırmaya devam ediyor.

andrew brunson Andrew Craig Brunson tahliye rahip brunson tahliye edildi mi tahliyeev hapsi son dakika brunson hakkında son dakika brunson hakkında bugünkü karar 12 ekim 2018 brunson beraat tutukluluk fetö abd trump
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?