Antibiyotik Kullanımında Yeni Dönem

Artık doktorlar hastanın antibiyotik kullanıp kullanamayacağına test ile karar verecek.

Antibiyotik Kullanımında Yeni Dönem

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ‘Akılcı Antibiyotik Kullanımı’ lansman toplantısına katıldı. Türkiye'de çok yaygın ve gereksiz olarak kullanılan antibiyotiklerden dolayı OECD ülkeleri içinde en kötü durumda olan ülke olduğumuzu belirten Akdağ, 1 yılda 1 milyar liranın antibiyotiklere ödendiğini açıkladı. 

Akdağ,  "Antibiyotik kullanımında OECD ülkeleri arasında en kötü durumdayız. Ülke olarak bunun üstesinden geleceğiz. Hasa, antibiyotik kullanmadan önce doktoru ile görüşmelidir. Hastalar, doktorları antibiyotik yazmaya zorlamamalıdır. Antibiyotik ateş düşürücü değildir. Polikliniğe başvuran her 3 hastadan biri antibiyotik kullanıyor. Bakteri kaynaklı hastalıkta antibiyotik kullanılır ancak virüs kaynaklı hastalıklarda antibiyotik kullanılmaz." dedi ve "Aile hekimi, çocuk hekimi, kulak, burun, boğaz ve acil hekimlerine beta mikrobunu muayene sırasında tespit edecekleri test verilecek ve bu testle antibiyotik kullanılıp kullanılmayacağına karar verilecek" diyerek artık rastgele antibiyotik yazılmayacağını belirtti.

 

antibiyotik recep akdağ ilaç sağlık bakanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
12 NOLU CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ ( Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi )
12 NOLU CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ ( Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi )
10 Ve 11 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri tam metni
10 Ve 11 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri tam metni "RESMİ GAZETE HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ, DEVLET ARŞİVLERİ BAŞKANLIĞI HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ"