Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Bedelli Askerlikte Yaş Ve Bedel Miktarı Ne Olacak, Bedelli Askerlik KHK ile Mi Çıkarılıyor?

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Bedelli Askerlikte Yaş Ve Bedel Miktarı Ne Olacak, Bedelli Askerlik KHK ile Mi Çıkarılıyor?

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Bedelli Askerlikte Yaş Ve Bedel Miktarı Ne Olacak, Bedelli Askerlik KHK ile Mi Çıkarılıyor?

 

Bedelli askerlik bekleyenler çığ gibi büyüdü. Herkes şunu çok iyi bilir ki: artık hem asteğmen, hem de vatani görevini er olarak yapanlar büyük ölçüde operasyonlara katılmıyorlar. Artık, sözleşmeli erler ile uzman onbaşı ve çavuş istihdamı var. Bunlar tam anlamıyla savaş tekniği ile yetiştiriliyorlar. Yine Türkiye şartlarında önemli sayılacak ücret de kendilerine ödeniyor.

Hem bu giderlerin karşılanması, hem de askerlik çağına gelmiş, akademisyenler, uzmanlar, ki bunlar, doktor, mühendis gibi vasıflı insanlar devam eden projelerin kesintiye uğramamasını istiyorlar. Bu istek, vatanseverlik eksikliği de değil. Zaten savaşmayacak, ya da savaşamayacak durumda olan bu kişiler sadece çok daha verimli olmak istiyorlar. Bazı kesim hakarete varan cümlelerle bedelli askerlik isteyenlere saldırıyorlar. Ama gerçekten habersizler. "Eğer gerekirse 80 Milyonun tamamı bir karış toprak için hayatını feda edebilir" cümlesi bedelli askerlik isteyenlerin cümlesi! Fakat onlar rasyonel çözüm istemekteler.

Peki bedelli askerlik çıkacak mı?

Kimi kulis duyumlarına göre bu derhal çıkacak. Sadece Afrin harekatının bitmesi bekleniyor. Hatta, ABD yetkilileri ile mutabakata varılırsa sürecin çok kısalacağı da ifade ediliyor. Ama sadece duyum...Bu duyumun akla uygun olduğu ve hem ülke ekonokise tasarruf ve verimlilik artışı ile döneceği de kuşkusuz...

Önceki haberlerimiz..

 

BEDELLİ ASKERLİK!

Şu an ülke kamuoyunda merakla beklenen konuların başta gelenlerinden birisi olan bedelli askerlik çıkacak mı? Bilindiği gibi kamuoyunun günlük takip ettiği çok önemli bir kaç konu var. Bunlar; bedelli askerlik,genel af, emeklilikte yaşa takılanların durumu ve taşeron işçilerin kadroya alınması. Bir diğer konu ise sicil affı idi, ki sicil affı konusunda süre doldu. Bu yazımızda sadece bedelli askerli konusu ele alınacak, diğer konular sadece birer cümle ile ifade edilecektir. 

Sondan başlarsak, sicil affı yasası beklentileri maalesef karşılamadı ve süre doldu. Şu anda, kara listedekiler, listeden çıkamadılar. Kamuoyunda bir bakıma dağın fare doğurduğu neticenin elde edilemediği, bankaların da mevzuatı uygulamadığı dillendirildi ve yeni ve daha kapsamlı ve daha bağlayıcı düzenleme beklentisi mevcut. Af konusunda olağanüstü bir beklenti var. Kader kurbanları ve yakınları sadece infaz rejiminde değişiklik değil, genel olarak bir af beklentisi içindeler. Bu konuda son çıkan khk infaz rejiminde küçük bir değişiklikle 3000 kişinin tahliyesine imkan sağladı. Affın çıkması için çok büyük bir kamuoyu beklentisi var. Af konusunda tek sıkıntı KHK yolu ile affın çıkartılamıyor olması. Anayasa gereği af kanunla çıkacağı için Meclisin açılması için Ekim ayının beklenmesi gerekiyor. Taşeron İşçilerin kadroya alınması konusunda çok önemli gelişmeler var. Bu konudaki haberler için tıklayınız. Tüm bu kamuoyunun ısrarla takip ettiği konular arasında emeklilikte yaşa takılanlar (kamuoyunda bilinen adıyla EYT'liler)da çok büyük beklenti içindeler. ancak henüz bir çalışma yok.  EYT'de Son durum için tıklayınız

Bedelli askerlik için KHK ile düzenleme mümkün ve ani bir KHK ile önümüze gelebilir. Yönetime yakın kaynaklar çok sessiz, ama sızan bilgiler kısa sürede çıkacağı yönünde...Bedellide yaşın 25 olacağı ve on yıl süreyle de bir daha çıkarılmayıp, profesyonel orduya geçileceği de ifade edilenler arasında..

BEDELLİ ASKERLİK:

Bedelli askerlik konusunda da yeni bir ümit doğduğu da kesin. Yeni bakan Nurettin Canikli, ekonomi kökenli, bu nedenle ekonomik bakacağı ve bedelliye ılımlı yaklaşacağı düşünülüyor. Çünkü eski bakan son derece kesin ifadelerle bedelliyi reddetmişti. 27 Ağustos 2017 tarihine kadar bedelli askerlik konusu twitterda günlerce birinci sırada gündem oldu. TT oldu. Binlerce insan beklentilerini dile getirdi. Ki, siyasetin buna duyarsız kalmayacağı  kamuoyunun gündemine oturmuş durumda...Bugünlerde sosyal medyada trend olan, tartışmalarda birinci sırayı alan bedelli askerlik konusu, kesinlikle geleceği belirtiliyor. Ama, meclis gündemine gelişinin veya KHK şeklindeki düzenleme gününün sürpriz olduğu ifade ediliyor. Ağustos sonu  itibarı ile bedelli askerlik her an gelebilecek durumdadır.

NİÇİN BEDELLİ ASKERLİK?

Çünkü bir uçağın yaptığını on bin adet asteğmenin yapamayacağı bilinmektedir. Milli Savunma Bakanlığı vasıtası ile bütçeden çok büyük maaş, iaşe, ibade, giyecek vb. harcamaların bedelli askerlik yolu ile önü kesilecektir. En verimli ve dinamik bir çağda tam üretken olacakken, üniversite mezunlarının askere alınması olağanüstü bir kayıptır, bu engellenecektir. Ayrıca, işe başlamış kişinin, bir akademisyenin, yurt dışında iş bulmuş kişinin işten ayrılması, ya da iş akışının bölünmesi nedeniyle ortaya çıkacak büyük kayıp askerlik nedeniyle yaşanmaktadır, bedelli askerlik bu olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.
Bir diğer boyut devlet bedelliden de önemli kaynak elde ettiğinden bu kaynak profesyonel orduya ayrılabilecektir. Bedelli vasıtası ile elde edilecek gelir çok eğitimli asker ve silah ile teçhizat için de harcanabilecektir. Yani, fayda birden çoktur. Sosyal fayda, ekonomik ve teknolojik fayda, hatta en önemlisi askeri fayda. Bununla birlikte isteğe bağlı da kılınabilir ve belirli zamanlarda çok kısa süreli proğramlarda yapılabilecek bir durum da mevcuttur.

 Bedelli askerlik Nedir?
 
Bedelli askerlik, Türkiye'de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerlik'e alternatif olarak süre kısalması karşılığı nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler ordunun ve devletin maddi ihtiyaçları ve bireylerin işlerini kaybetmemeleridir. Uygulamanın Anayasa Mahkemesi tarafından eşitlik ilkesini ihlal etmediğine karar kılınmıştır.

18 yaş ve üzeri erkek Türk vatandaşlarından yurt dışında en az 3 yıl çalışmış olanların 21 günlük süre ile vatani hizmetlerini görmelerine olanak veren bedelli askerlik günümüzde geçerlidir, buna aynı zamanda "dahte" dövizle askerlik hizmetine tabi erler ismi de verilir.

Diğer şekli ise geçici olarak Türkiye'de ikamet etmekte olanlara sağlanan olanaktır. Bu durumdaki askerlik süresi ise 21 gün olarak tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihinde 10 kez uygulanmıştır. En son uygulamalar, 1987, 1992, ve 1999 yıllarında yapılmıştır. 1999 yılındaki uygulamanın sebebi 17 Ağustos 1999'daki Gölcük depreminden sonra ülke ekonomisine katkı amacı taşımıştır. 2011 yılında uygulanan bedelli askerlikte, 30 yaşından gün alan ve 30.000 TL tutar ödeyen kişiler askerlik vazifesini yapmış sayılmışlardır. Yasa çerçevesinde adaylar 21 günlük temel askeri eğitimden de muaf tutulmuşlardır. 2 Aralık 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu, 31 Aralık 1987 ve önceki tarihlerde doğanların 18.000 TL karşılığında bedelli askerlikten faydalanabileceklerini belirtmiştir. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra toplanan Bedelli Askerlik Komisyonu, bedelli askerlikten 1 Ocak 1988 ve önceki tarihlerde doğanların yine 18.000 TL karşılığında yararlanabileceğini belirten bir karar almıştır. Bu kararın 2 Ocak 1988 ve sonraki tarihlerde doğanlara hak ihlali oluşturduğunu düşünen askerlik yükümlüleri, kararı Ocak 2015'te Anayasa Mahkemesine taşımıştır.

Yıllara Göre Bedelli Askerlikten Faydalanan Kişi Sayısı 
Yıl    Toplam
1987[1]    18.433
1992[1]    35.111
1999[1]    72.290
2011[2]    69.073
2014[3]    203.824

bedelli askerlik ile ilgili görsel sonucu

Bedelli askerlikte 27 Ağustos 2017 tarihi  itibarı beklentiler sürüyor.

Sosyal medyada bedelli askerlik konusu hemen hemen hergün yer alıyor, çoğu zaman ilk sıralarda ve birinci sırada yer alıyor. Twiterda sürekli TT oluyor. Bugün birkaç dakika içinde twiterda haberler şöyle,

  1. Önlisanslara polislik,ceza indirimi tahliye derken 3000 kişiye tahliye müjdesi de tamam.Sırada ne var? Evet.Doğru Tahmin

     

    Halkın yanında olduklarını söyleyen vekiller neden mesaj kutuları kapalı olur anlamak güç

     

    Millet sanıyor ki bekleyenler her akşam yemeğinde kırmızı şarap ve biftek yiyor. Keşke evime misafir olsalar ve görseler.

19 mart 2018 bedelli bedelli askerlik çıktı mı bedelli son dakika bedellide bugünkü haberler 27 ağustos bedelli bedelli de yaş kaç oluyor bedel ne kadar bedelli de yaş 25 mi eyt genel as taşerona kadro bedelli khk sı ne zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Musa     2017-08-29 Bedelli bekleyenler BİMER ve CİMER üzerinden uygun bir dille mazeretlerini de belirterek bedelli talebinde bulunsunlar. Vakit bu vakittir. Beklemeden yapmak lazım. 10 dakika sürmez başvurmak. Bugüne kadar oldu yine olur inşaallah. Korkmayın, ülke bugüne kadar bedelliden zarar görmedi bugünden sonra da sırf bedelli çıktı diye asker azaldı diyenlere bakmayın, yine zarar görmez. BİMER ve CİMER'den büyüklerimize uygun bir dille mazeretlerimizi bildirelim.
mağdur     2017-08-27 Eylül ayı içerisinde Terör ve Cinsel suçlar haricinde genel af çıkacak diyorlar bu haber inşallah gerçektir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?