Berat Nedir, Berat Gecesi (Kandili) Ne Anlama Gelir, Berat Gecesi Ne Yapılmalı? Berat Gecesi Kimler Dua Etmemelidir?

Berat Nedir, Berat Gecesi (Kandili) Ne Anlama Gelir, Berat Gecesi Ne Yapılmalı. Berat Gecesi Kimler Dua Etmemelidir? Kutsal üç ayların içindeki mübarek gecelerden birisi de Berat Gecesidir. Berat Gecesi, İslam inancında çok kutsal gecelerden birisidir. Berat gecesi, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. BERAT GECESİ'NDE Müslüman alemi çok çeşitli ibadet biçimleriyle geçirecek, namaz kılarlar, bolca dua ederler ve yoksullara yardım ederek, yalan söylemeyerek, kul hakkına girmeden geçirirler.

Berat Nedir, Berat Gecesi (Kandili) Ne Anlama Gelir, Berat Gecesi Ne Yapılmalı? Berat Gecesi Kimler Dua Etmemelidir?

              Berat Gecesi, Berat Kandili Ne Zaman, Berat Gecesi Nedir, Berat Gecesi Ne Yapılmalıdır?

            Kutsal üç ayların içindeki mübarek gecelerden birisi de Berat Gecesidir.     
Berat Gecesi, İslam inancında çok  kutsal gecelerden birisidir.  Berat gecesi, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. Müslüman alemi bu geceyi çok çeşitli ibadet biçimleriyle geçirirler, namaz kılarlar, bolca dua ederler ve yoksullara yardım ederek, yalan söylemeyerek, kul hakkına girmeden geçirirler.

             Bu kutsal gece yoluyla Yüce Allah’a kulluk yapılırken, Yüce Allah’ın emrettiği toplumsal iyiliklerden müslümanlar beri kalmazlar. Gösteriş yapmadan, reklam yapmadan, kimsenin haberi olmadan fakirlere, yoksullara, akraba ve yakınlara da yardım ederler. Devlet malını korurlar. Sahabelerin yaptığı gibi, devlet işlerinde kullandığı bir mumu dahi özel işlerinde kullanmazlar. Devletin aracını kendi özel işlerinde kullanmazlar. Bilirler ki, eğer devletin bir kuruşunu haksız yere almışlarsa, seksen üç milyonun hakkını almış, çalmış olurlar. Devletin çalınan malı hayır işlerinde hiç kullanılamaz. Kul hakkı en ağır hırsızlıktır. İftira ve gıybet kul hakkıdır. Hak edilmeden torpil ile bir yere gelmek de en ağır hırsızlıklardan biridir, nitelikli hırsızlıktır. İşte bunlardan öncelikli olarak kurtulunmalıdır.

                   Sürekli kul hakkı yiyen, hırsızlık, yolsuzluk yapanın camilerde bulunmak yerine bu borçları ödemek için çalışması çok daha evladır. Dua çok önemlidir. Ama kul hakkı olanın borcu dua ile değil borcunu ödemekle affedilir, dua kul hakkını ortadan kaldırmaz ve beraati de sağlamaz, bu nedenle kul hakkı olanın yeri cami hiç olmamalıdır. O'nun yeri ancak hakkı ödedikten sonra cami olabilir. İşte beraat tüm günahlardan kurtulma anlamında bir kelimedir. Üzerinde kamu malı olan, şahıs malı olan, kul hakkı olan, önce bunları ödemelidir ki, beraat etsin. Aksi halde 80 sene dua etmek, kul hakkı borcunu ortadan kaldırmaz.

                      Müslüman, hak eden kardeşinin yerine torpil ile gelmez. Aksi halde o makamda bulunduğu sürece zincirleme hırsızlık yapıyor anlamına gelir. Çevreyi korumamak, hayvanlara kötü muamele etmek de çok büyük insanlık ve islam karşıtlığıdır. Müslüman olmayanların da hakkı çok önemlidir. Gayri müslim diye hakkı alınmaz, çalınmaz. Kimse Yüce Allah’ın vekili değildir. Yüce Allah istese, saniniyenin milyonda biri sürede herkesi Müslüman yapabilir, bunu gözardı etmemek ve akılda tutmak gerekir. O halde, tabiri yerinde ise hukuk dışı rajon kesmek kimsenin haddine değildir. Bir başka deyişle, başkasının gözündeki çöpü görmeden, kendi gözündeki merteği kişiler görmelidirler. Ahkam kesmek, nasihat etmek yerine iyi örnek olmak esas olmalıdır. İşte berat gecesi bu fırsatı sunuyor.

                       Kul hakları, kamu hakları ödenmeli, rüşvet ve yolsuzluk gibi iğrenç bir leke barındırılıyorsa, gerekirse her şey verilip bundan kurtulunmalıdır. Hak etmeden torpil ya da başka yolla bir makama gelinmiş ise, zincirleme hırsızlığı ortadan kaldırmak için o makam da derhal terk edilmelidir, dinin torpille gelinen makama ve kişiye ihtiyacı hiç yoktur, hiç kimse bu makamda islama hizmet ediyorum diye kendisini kandırmamalıdır, örneğin uyuşturu işinde yüzlerce kişinin, hayattan kopmasına, ölmesine sebep olan kişi, bu para ile islama hizmet ediyorum, diyemez. Bir kişi zarar görse, tüm insanlık zarar görmüş gibidir. İşte berat, işte Müslümanlık budur. Özü budur.
                      Ramazan öncesi son kutsal gece olan Berat gecesi günahlardan arınmak isteyenler için bir fırsattır, bu günü günahın kaynağını kurutarak, cezayı çekerek, borcu ödeyerek, hakkı teslim ederek, ama nasihat etmeden, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz cümlesinde anlamını bulduğu şekilde geçirmek esas olmak durumundadır. 

BERAT NE DEMEK?

Berat (Berâet), Arapça kökeninde temize çıkmak demektir. Berat Gecesi aynı zamanda Rahmet Gecesi olarak anılır, ancak kul hakkı için, kulun bağışlaması esastır. Kamuya olan borç ise seksen milyonun affı ile olacağı unutulmamalıdır. 
Kur'ân-ı Kerim'de, suçsuzluk, kurtuluş belgesi (Kamer, 54/43)   anlamlarında kullanılmıştır, kurtuluş ise yukarıda ayrıntılı açıklanmıştır. 
BERAT GECESİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Berat Gecesinin'nin önemi yadsınamaz şekilde büyüktür. Kamu düzenini, insan ilişkilerini, komşuluğu mükemmel hale getirir. Ancak işin özü olan borç ödenmezse beraat edilmediği hiç unutulmamalıdır. 

BERAT GECESİNİN DİNİ ANLAMI, NİÇİN BERAT GECESİ

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Kur'an-Kerim'in toptan indirilmesine "inzâl" denir. Kadir gecesi'nde  ise Peygamber'e ilk kez ve bölümler halinde indirilmeye başlanmıştır. Bu duruma da dini terminolojide "tenzîl" denilmektedir.
 
  

berat af berat gecesi ne zaman berat kandili ne zaman berat gecesi ne yaılmalı berat gecesi ramazan ne zaman ramazan ne zaman başlıyor üç aylar ne üç aylar ne zaman başlıyor ramazan bayramı ne zaman ramazan bayramı tatili
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?