Bilimadamları Duyurdu ! Galaksimizin İçinden Gizemli Radyo Sinyali Geliyor

Independent'ın haberine göre gökbilimciler, kendi galaksimizin içinden gizemli, yoğun radyo enerjisi patlamaları tespit edildiğini söyledi.

Bilimadamları Duyurdu !  Galaksimizin İçinden Gizemli Radyo Sinyali Geliyor

Independent Haber Ajansının haberine göre, galaksimizin içinde yoğun radyo enerjisi patlamalarına rastlandı. 

Hızlı Radyo Patlamaları - FRB

Hızlı radyo patlamaları veya FRB'ler, saniyenin yalnızca bir kısmında sürer ancak Güneş'ten 100 milyon kat daha güçlü olabilir. Yoğunluklarına rağmen, kökenleri büyük ölçüde bilinmemektedir.

Artık gökbilimciler ilk kez Samanyolu'nun hızlı radyo patlamasını gözlemleyebildiler. Daha önce herhangi bir FRB'nin tespit ettiğinden daha yakın olmanın yanı sıra, nihayet nereden geldiklerinin gizemini çözmeye yardımcı olabilirler.

Bilim adamları bu tür patlamaların kökenini bulmakta güçlük çekiyorlar çünkü çok kısa, öngörülemezler ve çok uzaklardan kaynaklanıyorlar. Ölen yıldızlardan uzaylı teknolojisine kadar her şeyi içeren önerilen açıklamalarla, evrendeki mümkün olan en aşırı koşulların bazılarında oluşmaları gerektiği açıktır.

FRB'lerin kaynağı Astrofiziksel Bir Nesne Mi?

Yeni FRB'leri keşfeden bilim adamları, radyo enerjisi patlamalarının bir magnetardan veya çok güçlü bir manyetik alana sahip bir yıldızdan geldiğini söyledi. Patlamanın kendi galaksimizin dışından gözlemlenmesi durumunda daha uzaktaki diğer FRB'ler gibi görüneceğini doğrulayabildiler - bu da en azından diğer patlamaların bir kısmının başka yerlerde de benzer nesneler tarafından oluşturulabileceğini gösteriyor.

MIT'de fizik profesörü yardımcısı olan ve ekibin FRB'lerin analizini yöneten Kiyoshi Masui, "Bu büyük enerji patlamalarını neyin üreteceğine dair büyük bir gizem var, şimdiye kadar evrenin yarısından geldiğini gördük," dedi. parlaklık. "Bu egzotik hızlı radyo patlamalarından birini tek bir astrofiziksel nesneye ilk kez bağlayabiliyoruz."

Tespit, 27 Nisan'da, iki uzay teleskopu kullanan araştırmacıların galaksimizin diğer ucundaki bir magnetardan gelen çok sayıda X-ışını ve gama ışını emisyonlarını tespit etmesiyle başladı. Ertesi gün, araştırmacılar bu gökyüzü parçasını gözlemlemek için iki Kuzey Amerika teleskopunu kullandılar ve FRB 200428 olarak bilinen patlamayı algıladılar.

Patlama, Samanyolu'nun ilk FRB'si ve bir magnetarla ilişkilendirilen ilk FRB olmasının yanı sıra, radyo dalgaları dışındaki emisyonları ilk gönderen patlama.

Araştırma'nın Kaynağı Nature Dersindeki Üç Makale

Araştırma, bugün Nature dergisinde yayınlanan üç makalede anlatılıyor. Kanada, ABD, Çin ve uzaydaki ekipmandan alınan gözlemleri kullanan uluslararası bir bilim insanı ekibiyle dünyanın dört bir yanındaki teleskoplardan alınan verilere dayanıyordu.

FRB'ler ilk olarak 2007 yılında keşfedildi ve bu kadar yoğun enerji patlamalarına neyin neden olabileceği konusunda bir spekülasyon telaşına yol açtı. Magnetarlar, özellikle manyetik alanlarının motorlar gibi çalışarak güçlü patlamaları sürdürebileceğini öne süren teorik çalışma göz önüne alındığında, en olası aday olarak ortaya çıktı.

Bunu test etmek için gökbilimciler, patlamaların kaynağını gökyüzünün mümkün olduğunca küçük kısımlarına yerleştirmeye çalıştılar. Teoride bu, onları uzaydaki bilinen nesnelerle ilişkilendirmelerine ve radyo enerjisi patlamaları ile diğer astronomik fenomenler arasındaki ilişkileri aramalarına izin vermelidir.

Frb Magnetar İlişkisi

Yeni çalışma, bu işi yapan ve FRB'leri magnetarlarla ilişkilendiren kanıt sağlayan ilk çalışma. En azından, bu FRB'lerin en azından bazılarının kökeni için değerli bir ipucu olabilir.

"Başka bir galaksiden gelen bu kadar yoğun bir patlamanın bazı hızlı radyo patlamalarından ayırt edilemeyeceğini hesapladık, bu yüzden bu, magnetarların en azından bazı FRB'lerin arkasında olabileceğini öne süren teoriye gerçekten ağırlık veriyor," dedi. Araştırmanın yazarları ve McGill'deki Fizik Bölümünde bir doktora öğrencisi.

En parlak ve en aktif FRB kaynakları arasındaki enerji ve etkinlikteki büyük boşluklar ve magnetarlar için gözlemlenenler, belki de daha genç, daha enerjik ve aktif magnetarların tüm FRB'leri açıklamak için gerekli olduğu göz önüne alındığında, yeni bulgular hala bilinen tüm FRB'leri açıklamıyor olabilir. Toronto Üniversitesi Dunlap Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü'nden Paul Scholz, "gözlemler" dedi.

FRB'nin bir magnetardan geldiği kanıtlanabilirse, hala birçok gizem var. Gökbilimcilerin, magnetarın bir FRB'ye güç vermesine izin veren mekanizmayı aramaları gerekecek, örneğin, aynı anda bu kadar parlak, olağandışı enerji patlamaları ve X-ışını emisyonlarını nasıl gönderebileceğini anlamaya çalışacaklar.

Kaynak : Independent

 

frb gizemli radyo sinyali galaksi radyo sinyali hızlı radyo patlamaları samanyolu radyo sinyali astrofiziksel nesne
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?