Böbrek Yetmezliğine Nokta Koyan Buluş

Yapılan bir araştırma neticesinde geliştirilen giyilebilir böbrek, böbrek yetmezliği hastalarına umut ışığı oldu.

Böbrek Yetmezliğine Nokta Koyan Buluş

Dünya genelinde an itibari ile yaklaşık 2 milyon insanda görülen böbrek yetmezliğinin kritik derecede önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten uzman doktorlar, ömrünün büyük bir kısmını diyaliz makinesi ile birlikte geçirmek durumunda kalan hastaları yaşadıkları zor durumdan kurtarmak adına geçtiğimiz yıllarda başlanılan proje neticesinde giyilebilir bir böbreğin geliştirilmek üzere olduğunu açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olan Washington Department City’de bulunan Washington Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konulduğu belirtilen giyilebilir böbreğin Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı tarafından da onay aldığı bildirildi. Yaklaşık 2 yıl kadar süren araştırmalar sonucunda üretilen yapay böbreğin diyaliz hastalarına umut ışığı olacağını dile getiren proje başkanı, giyilebilir böbrek isimli makinenin şu ana kadar yedi farklı hasta üzerinde denendiğini dile getirdi. Hastaların beğenisi toplayan makinenin, teşt aşamasının tamamlanmadığını da belirterek, yedi alınan hastadan alınan olumlu sonuçlardan sonra cihazda bir takım teknik aksaklıklar yaşandığını bildirdi.

Teknik aksaklıkların kısa bir süre içerisinde giderileceğinin öngörüldüğü de vurgulayan proje başkanı, cihaz devrelerinde karbondioksit baloncuklarının oluşmasının, kan uyuşmazlığı ve diyalizat akımından ileri geldiğini ifade etti. 

giyilebilir böbrek böbrek yetmezliği diyaliz böbrek hastaları test aşaması
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası