Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel Tahliye Edildi

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davada mahkeme Kadri Gürsel'in tahliyesine, Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Yusuf Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma 31 Ekim saat 09.30'a ertelendi.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel Tahliye Edildi

Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar ve yöneticilerinin yargılandığı davada mahkeme Kadri Gürsel'in tahliyesine, Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Yusuf Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun ise, tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, üçüncü duruşması sonrasında ara kararını açıkladı.

Tutuklu sanıklardan Kadri Gürsel'in, kendisi hakkındaki delillerin önemli ölçüde toplanması, karartacağı bir delilin kendisi yönünden bulunmaması, icra ettiği görev çerçevesinde dinlenilmeyen sanık ve tanık üzerinde baskı yapacağı yolunda kuvvetli şüphenin bulunmaması, bu aşamada tutukluluğun ölçüsüz bir tedbir olacağı ve aynı faydanın adli kontrolle sağlanacağının kabul edilmesi gerekçeleriyle tahliyesini kararlaştıran heyet, bu sanıkla ilgili yurt dışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasını da hükme bağladı. 

Mahkeme heyeti, diğer tutuklu sanıklar Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Yusuf Emre İper'in bu hallerinin ise, suçlamanın niteliği, kuvvetli suç şüphesini gösteren somut deliller ve adli tedbirlerin yetersiz kalacağı gerekçeleriyle devamına karar verdi.

Duruşma devam ederken savcılığın, "6 sanığın tutukluluğunun devamına karar verilmesi" talebini, "savcılık 6 sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi" şeklinde, internet sitelerinde haber yapan Akşam ve Star gazetesi internet sitesi sorumlularıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasını da karara bağlayan heyet, diğer eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 31 Ekim'e erteledi.

(AA,DHA,NTV)

 

 

 

 

 

cumhuriyet cumhuriyet gazetesi kadri gürsel ahmet şık murat sabuncu akın atalay son dakika cumhuriyet davası gazeteci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?