"Deep Web Nedir?" Yazı Dizisi 1. Bölüm

Deep Web Nedir ? Kadir Coşkun'un kaleminden.


Hemen her an kullandığımız, artık vazgeçemediğimiz, hatta olmadığında hayatın durma noktasına geldiği, hava gibi su gibi temel bir ihtiyaç haline gelen "internet" sandığımız kadar masum mu acaba?

Aslında bu madalyonun birde görünmeyen yüzü var. İnternetin yer altı dünyası diyebileceğimiz, çoğu insanın belki ömrü boyunca fark etmeyeceği ancak belki de hepimiz için büyük bir tehlike olabilecek "Deep Web" nedir?

Kullandığımız ve yasal olan internet dünyasının veritabanlarından tamamen bağımsız ve erişimi sadece özel bir browser olan "Onion" ile sağlanabilen bu platformun en önemli özelliği yasadışı paylaşımlara ve ticaretlere ev sahipliği yapması. Uyuşturucu ticaretinden insan kaçakçılığına, çocuk istismarından kiralık katillere kadar geniş bir yelpazeye erişim sağlamak mümkün. Peki ama nasıl? "Deep Web" hakkındaki iddialarda akıllara durgunluk verecek cinsten. Hali hazırda kullandığımız ve bilinen veri tabanının yaklaşık 500 katı veri barındırdığı söylenen bu tehlikeli mecrada birde hiyerarşik sistem mevcut. Kendi içlerinde katmanlara ayrılan "Deep Web'te" ilerlemek sanıldığı kadar kolay değil. Sekiz katmandan oluşan "Deep Web'in" ilk iki katmanda sizlere birçok +18 içerik ve vergilendirilemeyen alışveriş imkanı sunuyor. Ancak üçüncü katmandan sonra insan kaçakçılığı, uyuşturucu ticareti gibi şeylerle karşılaşmaya başlayacaksınız. Deep Web'te google veya yandex gibi bir arama motoru olmadığından giriş yapacağınız sitenin web adresini tam olarak bilmeniz gerekiyor. Bu web adresleri klasik olarak .com, .eu, .gen, .net gibi uzantılarla bitmiyor. Dolayısıyla sitelere erişim sadece referans yolu ile sağlanabiliyor. Genel olarak internet parası olarak ta bilinen Bitcoin'in kullanılması da kafalarda başka türlü bir soru işareti yaratıyor. Dünyanın önde gelen ülkelerinin resmi para birimi olarak tanıdığı Bitcoin'in Deep Web'deki geçerliliği Deep Web gibi illegal bir yapının nasıl bu kadar büyüdüğünü açıklıyor gibi. Zira bilinen internetin beş yüz katı büyüklüğünde bir yapı finanse edilmeden nasıl kurulur? Yeraltı baronlarının yeni gözde iletişim ve ticaret merkezi haline gelen ve giderek büyümeye devam eden bu illegal yapı ile mücadele için henüz atılmış bir adımın olmaması bu sistemin açıkça desteklendiğinin de bir kanıtı niteliğinde.

Kadir Coşkun

deep web bitcoin onion tor browser yasa dışı web internet suçları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası