Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son gelişmeler, son dakika haberleri, genel olarak emeklilik...

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son gelişmeler, son dakika haberleri, genel olarak emeklilik...

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son gelişmeler, son dakika haberleri, genel olarak emeklilik...

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında son gelişmeler, son dakika haberleri, genel olarak emeklilik...Genel olarak emeklilik, emeklilik koşulları, erken emeklilik, erkeklerde ve kadınlarda emeklilik hususları çok geniş olarak yazımızın konusu olacaktır. Bununla birlikte, elbette Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusu üzerinde de durulacaktır. Çünkü, Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT'liler), olumlu veya olumsuz güncel haberleri öğrenmek, haberin nanzını ellerinde tutmak istiyorlar. Onlar çok zor durumda, Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) tek dertleri mağduriyetlerinin önlenmesi ve kendilerine çalışırken sağlanan haklarının geri verilmesi. Emeklilikte Yaşa takılanlar diyor ki, biz EYT'liler belirli bir anlaşma ile çalışmaya başladık. Biz çalışırken hizmet ve prim gün sayısına ilave olarak birde yaş şartı getirildi. Bu olmaz. Bu olmamalı. Evet beli bir yasa çıktıktan sonra işe başlayanlar o yasa veya o mevzuata uygun olarak emekli olsunlar, ama biz işe başladığımızda, biz çalışırken yaş koşulu yoktu. Niçin EYT'lileri zora sokan, geriye etkili düzenleme yapıldı. Bu hukuk devleti kavramına aykırıdır. Bu nedenle EmeklilikteYaşa Takılanların maduriyetleri çözülmelidir. Doğrudan bakıldığında tamamen haklı istekler.

Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yerine Jülide Sarıeroğlu getirilmişti..İşte bakanlığa getirilen Jülide Sarıeroğlu ilk demecinde kamuoyunda beklentilere sebep olmuştu. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar), Kadro Bekleyen taşeron işçiçileri yeniden ümide kapılmışlardı. Çünkü, eski bakan Ziya Müezzinoğlu'nun kesin ve hiç ümit vermeyen açıklamaları EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile kadro bekleyen taşeron işçileri bütünüyle ümitsiz ve bir yıkım psikolojisine sokmuştu.  

Bakan'ın ilk demeci ise şöyleydi:“Hem kadın hem sendikacı harekette kadınların daha fazla yer alması için çaba sarf ettik. Önümüzde 180 günlük bir eylem planı olacak. Herkesin desteğini bekliyorum” diye konuştu.Sarıeroğlu şunları ilave etti; “Hepinizi hürmetle selamlıyorum. Önümüzdeki dönemin hayırlarla sürmesini temenni ederek sözlerime başlamak istiyorum. Kapsama alanı çok geniş, 80 milyon vatandaşımızın hem dününü hem bugününü ilgilendiren, insana dokunan bir bakanlığın sorumluluğunu aldığımın bilincinde olduğunu belirtmek istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, sayın Başbakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Önümüzdeki zorlu dönemde de desteklerini esirgememesini rica ediyorum. Birçok çalışma arkadaşımızı da tanıyorum. 26 sene sonra tekrardan bir kadın bakanla bakanlığımız buluşmuş olacak. Bu anlamda da sorumluluğumun çok yüksek olduğunu biliyorum. Bizler siyasette kadınların karar alma mekanizmalarında daha fazla yer almaları için çok büyük çabalar sarfettik. Rabbim mahçup etmesin. Makamlar mevkiler geçici, bunun bilincinde olan bir insanım” demişti.

EYT, Taşeron işçi, kadın işçi, fazla çalışma,yıpranma gibi konulara vakıf olan yeni bakan kimdi? 

7 Haziran 1979'da Adana doğumlu olan bakan Jülide Sarıeroğlu , Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini sürdürmekte olduğu ifade ediliyor.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulunan Sarıeroğlu, Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyeliği, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevleri de özgeçmişinde yer alıyor. .

AK Parti Ankara Milletvekili Sarıeroğlu'nun "Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler" isimli bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmakta.

Yeni Bakan Sarıeroğlu'nun tweetleri sosyal medyayı salladı... Hesabını kapattı!

Ümide kapılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Yeni Bakan Döneminde bir gelişme yaşanmadı. Yakın gelecekte de gözükmüyor. EYT'liler ise hukukun genel ilkelerinden olan kazanılmış haklara saygı gösterilmesini, kendilerinin işe başladıkları dönemdeki mevzuata göre emekli edilmelerini halen istiyorlar.

eyt ile ilgili görsel sonucu

Ağustos aynın sonları  itibarı ile Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında yeni bir durum maalesef yoktur, sadece yeni bakan nezdinde sivil toplum görüşme randevuları iletiyorlar.  Beklentiler sürüyor. Bugün itibarı ile  ne TBMM’de ne de  Bakanlar Kurulu gündeminde, ne de farklı siyasi mahvillerde bir gelişme yaşanmamıştır.. 8 Eylül 1999 tarihinden başlayarak çalışan herkes Emeklilikte Yaşa Takılmıştır. Yani EYT’li olmuştur. 8 Eylül 1999 tarihinden önce kadınlar 20 yıl, erkeklerde 25 yılda emekli olabilir iken, bir diğer şart olarak yaş şartı getirilmişti. Aslında bu durum geriye etkili yasal düzenleme olarak, hukuk devleti ilkesine de aykırı bir düzenlemeydi. Bu durumdan ise 4.5 Milyon insan etkilenmişti. Ancak bu olumsuzluk giderilmedi..Bu mağduriyet konusunda en son EYT , emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Eski Bakanı Ziya Müezzinoğlu, açıklama yapan siyasi yetkili olmuştur. O da, kesinlikle bir düzenleme olmadığını, olamayacağını belirterek, iyileştirme olarak, EYT’lilerin yani Emeklilikte Yaşa Takılanların sabırla belirlenen yaşı doldurmaları gerektiğini ifade etmiştir. EYT’lilerin artık gelir testine girmeyeceğini bunu kaldırdıklarını, sadece prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabileceklerini ifade etmiştir. Bugün itibarı ile son durum budur. Eyt'lilerin ise kimi yasal başvurulardan aldıkları netice bugün itibarı ile yoktur. Yeni bakan inisiyatif kullanamamıştır. Beklentiler karşılanmamıştır. Hükümet kanadından EYT'liler (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) hakkında hiç bir müsbet gelişme olmadığı gibi, sürekli olumsuz açıklamalar devam etmektedir. Bu konuda mutlak surette görüş değişikliği ve empati yapılmasının gerekliliği de EYT, Emeklilikte yaşa takılanlar tarafından istenilmektedir.

Türk Ceza Kanunundaki ilke bırakalım, geriye dönük olumsuz yansımayı, geriye dönük olumlu uygulalamayı emrediyor. TCK'ya göre suç işlendiği anki kanun uygulanır ilkesi. Suçta ve cezada kanunilik ilkesi. Bir suç işlendiğinde TCK'da tanımlanmamışsa ceza verilmez. Ya da yasada belirtilen cezadan farklı ceza verilmez. Bir de lehe kanun uygulaması var. Sonradan çıkan kanun, suça verilen cezayı artırıyorsa veya eylemi suç olarak tanımlıyorsa, önceden işlenen suça sonraki kanun uygulanmamaktadır. Peki sonradan çıkan, eylemi suç olmaktan çıkarır, ya da suça verilen ceza azaltılırsa ne olacaktır? İşte bu durumda eski suça da son çıkan sanık lehine kanun uygulanacaktır. Hatta hükümlü lehine.Yani kesinleşmiş mahkumiyet kararı olan beraat edebilecek ve cezası da yeni yasaya göre uyarlanabilmektedir.

Emeklilikte tam tersi olmuş aleyhe hükümler geriye uygulanmıştır.

eyt ile ilgili görsel sonucu

Yeni ve olumlu güncel bir gelişme yoktur. Eski olmasına rağmen son haber şöyleydi:

EYT, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusundaki Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, erken emekliliğe yönelik bir çalışmanın olmadığını söyledi. Daha önce de erken emeklilik konusunda kimi açıklamalar vardı. Bağlı’dan önce olumsuzlukta son noktayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu koymuştu. İşte emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili önceden yapımış açıklamalar...

 EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) hakkında açıklama  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı’dan gelmişti. Başkan Bağlı, Sosyal Güvenlik Haftası sebebiyle  yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin sorulara da cevap vermiş. Emeklilik yaşının aşağı çekilmesi, emeklilikte yaşa takılanların erken emekli edilmesi ve intibak konularında SGK’ya sürekli istek geldiğini, baskı altında oldukarını ifade eden  Bağlı, bu konularda mutfakta henüz çalışmalarının olmadığını belirtti. Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda Bağlı’dan önceki olumsuz açıklamayı ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yapmıştı. İşte, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı’nın konuyla ilgili yaptığı açıklama ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında  son dakika haberleri..

mehmet selim bağlı ile ilgili görsel sonucu

MEHMET SELİM BAĞLI’DAN EYT AÇIKLAMASI

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Türkiye’de yetişkin ömrünün (52 yaş ve sonrası) 36 yıl olduğunu ve bunun 33 yılının emeklilikte geçtiğini belirterek şu şekilde beyanatta bulundu:

"SGK olarak emeklilere ayda 18 milyar, yılda 216 milyar lira maaş ödüyoruz. SGK’nın dengesini erken emeklilik bozdu. İnsanlar 36-37 yaşında emekli edildiği için bugün emeklilere düşük maaş vermek zorunda kalıyoruz. Talepler çok; çıraklığı emeklilikten sayalım, stajda geçen süreyi emekliliğe sayalım… Bunlar emekli yaşını aşağı çekmek ve emeklilik sisteminin altını oymaktır. Tam aksine emeklilik yaşı 58-60’tan 65 yaşa doğru gidiyor. Bir yerde 200 milyar lira varsa buyurun emekliliği değiştirelim. Mevcut sigorta primlerini yüzde 100 artıralım, emekli maaşlarını yüzde 50 düşürelim, o zaman olur, maliyet düşer. Ama bunu da herhalde hiç kimse istemez."

 

BAKAN MÜEZZİNOĞLU’NDAN SON EYT AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz." demişti

 

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını öneriyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Ama emeklilikle ilgili çalışma gününü doldurup da şu anda çalışmayanlar sosyal güvenlik kapsamı dışında kalıyorlar ve sağlık hizmeti alamıyorlar. Onlarla ilgili bu kanun tasarımızda, bu 53 liralık gelir testine tabi olmadan GSS primini ödeyerek onlar da bu ara dönemde sağlık hizmeti alabilecekler ama yaşlarını beklemekle ilgili şu anda bir düzenlememiz ve çalışmamız söz konusu değil."

Bu açıklamalarla Emeklilikte Yaşa Takılanların çalışmamaları halinde 53 TL. bile ödemekte zorlanacağı da ayrı bir durumdu. Çünkü EYT, Emeklilikte yaşa takılanların iş bulması da çok zordu. Ki, bir iş bulsalar neredeyse dört kişiden birinin işsiz olduğu bir gencin işini alacaklardı...

 

SAĞLIK HİZMETLİ KONUSUNDA SORUN GSS KAPSAMINDA ÇÖZÜLECEK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini doldurmuş ama 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleyen durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi.

Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin şunları söyledi:

"Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası’nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL."

Şimdi ise 53 TL. olduğu ifade edilmişti...

Müzzinoğlu ile ilgili sitemler:

Sosyal Medyada ise aşağıdaki esprili mesajlar çok dikkat çekmişti.....

 

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 5 FORMÜL

Tüm çalışanların beklentisi, yegane ümidi  emekli olmak. Türkiye'de çok  çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin çok farklı formülleri:

Bazı özel meslekler için erken emeklilik imkanı var:

 ‘Yıpranma’, ‘Fiili Hizmet Süresi Zammı’ denilen bu kolaylıkla, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açılmakta.  Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

 

Erkeklerde erken emekliliğin bir diğer yolu askerlik borçlanması. Askerliğini işe girmeden önce yapanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl hizmet kazanabiliyor, hem de yaşı öne çekebiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini ortaya koyuyor.

 

Doğum borçlanmasıyla, eksik primlerin yapılan doğum adedince borçlanma tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Her bir çocuk için iki yıl olmak üzere, 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kadın hizmet süresi kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.

 

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999’dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

 

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008’den sonra prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) hakkında mevcut durum özetlenirse;

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmiştir. Daha önce ise yani, SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.

Birincisi, sigorta süresi, kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl, ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir şart  geldi. (20 veya 25 yıl ilk işe girilen tarih ile emeklilik başvurusu tarihi arasında geçen süredir).

Sonrada ilave edilen şart ise 8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi olarak aniden ortaya çıktı..

Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte aynı şekilde yaş şartı getirildi...

Emeklilikte yaşa takılan (EYT) ile ilgili olarak; 2017'de erken emeklilik konusunda telafisi güç veya imkansız durumların olmaması, mezarda emekliliğin olmaması için çok acele çözüm ve müjdeli haber bekliyorlar. Türkiye şartlarında bir çok insanın yaş nedeniyle emekliliği göremeden hayatını kaybettiğini ifade eden Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’liler) bunun hayati bir mesele olduğunu belirtiyorlar.

BİR ÇÖZÜM!

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN YÜZDE 5 FORMÜLÜ

  Kimi ülkelerde olan bu çözüm de tartışılmıştı. Tekrar konuşuluyor. Yani emekliliğine ne kadar yıl kalmış ise Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’liler) alacağı emekli maaşından yüzde beş eksik alma koşulu ile emekli olması. Örneğin emekli aylığı 2000 TL. olacak Emeklilikte yaşa takılan (EYT’li) yaş koşuluna bir yıl kalmış ise 100 TL. eksik maaş alacak, yani 1900 TL. maaş ile emekli olacak. İki yıl kalan ise 1800 TL. maaşı kabul etmesi halinde emekli olabilecek.

 Bazı mesleklerde erken emeklilik durumları da söz konusu.  Bunlardan 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

 Erkeklerde erken emeklilik için askerlik borçlanması da var. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, askerlik borçlanmasıyla 1-2 yıl hizmet ve kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

 Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

 

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

 Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadınların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor. Bu da bir avantaj sağlıyor.

 

 

SSK emeklilik tabloları aşağıdaki gibidir . Emeklilik geçiş tabloları erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı düzenlenmiştir. 2015 SSK emeklilik tablolarında emeklilik yaşı ve ssk ya ödenmesi gereken primler ve  sigortalılık süresi bulunmaktadır. Sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısını karıştırmamak gerekir.Sigortalılık süresi ilk sigortalılığınızdan hesaplama yaptığınız güne kadar yada emekli olacağınız tarihe kadar geçmiş süredir.Aralarda boşluk olması önemli değildir. Dolayısı ile sigortalılık ne kadar erken başlamışsa  o kadar avantajlı bir durum oluşmaktadır. Bir hususu daha açıklamak isteriz. Tablolardan yararlanırken eğer askerlik borçlanması yapacaksa askerlik ilk sigortalılıktan  önce mi sonra mı ona bakmak gerekir. Askerliğin ilk sigortalılıktan önce olmasında ilk borçlanılan süre kadar ilk sigortalılık geri çekilecektir. Bu hususu unutmamak gerekmektedir.

 

KOŞULLARA GÖRE EMEKLİLİK TABLOLARI:

SSK emeklilik tablosu Erkekler

A. İşe Başlama Tarihi,

B. Erkeklerin emekliliği için sigortalılık süresi (ilk sigortalılık ile emeklilik başvuru tarihi arasında geçen süre )

C erkeklerin emekliliği için Tamamlaması gereken yaş            

C. Erkeklerin emekliliği  için tamamlaması gereken prim ödeme süresi

 

 A. İşe Başlama                      B. Hizmet   C.Yaş           D.Prim

08.09.1976   öncesi                     25 Yıl       Yok       5000

09.09.1976-23.05.1979 arası        25 yıl      44           5000

24.05.1979-23.11.1980 arası        25 yıl      45           5000

24.11.1980-23.05.1982 arası        25 yıl      46           5075

24.05.1982-23.11.1983 arası        25 yıl      47           5150

24.11.1983-23.05.1985 arası        25 yıl      48           5225

24.05.1985-23.11.1986 arası        25 yıl      49           5300

24.11.1986-23.05.1988 arası        25 yıl      50           5375

24.05.1988-23.11.1989 arası        25 yıl      51           5450

24.11.1989-23.05.1991 arası        25 yıl      52           5525

24.05.1991-23.11.1992 arası        25 yıl      53           5600

24.11.1992-23.05.1994 arası        25 yıl      54           5675

24.05.1994-23.11.1995 arası        25 yıl      55           5750

24.11.1995-23.05.1997 arası        25 yıl      56           5825

24.05.1997-23.11.1998 arası        25 yıl      57           5900

24.11.1998-08.09.1999 arası        25 yıl      58           5975

09.09.1999-30.04.2008                 arası        prim ödeme gün sayısı 25 yıl  olduğu için otomatik olarak en az 25 yıl olmak zorunda               60           7000 Not erkekler  60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün, emeklilik primi ödemiş olmaları şartı ile emekliliğe  hak kazanabilirler

01.05.2008- 2035 e kadar             prim ödeme gün sayısı en az 25 yıl 100 gün  olduğu için otomatik olarak en az 25 yıl 100 gün olmak zorunda        60           Kademeli artış var Kanunun yürürlüğe girdiği 01.05.2008 tarih ile 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 7100 gün olarak  1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 7100 güne 100 gün eklenmek suretiyle 9000 güne çıkacaktır.

ety eyt son dakika bugün eyt emeklilikte yaşa takılanlar son dakika haberi 24 ağustos eyt 25 ağustos eyt en son eyt haberi en son emeklilikte yaşa takılanlar eyt için kanun eytliler için yüzde beş formülü emeklilikte yaşa tak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
murtaza     2017-12-07 gel 2019 gellll
Abdullah     2017-12-06 15 yıldır yaşa takılanlarla dalga geçen bu hükümet Sandıkta Tusunami görecek. Göstereceğiz Dalga nasıl geçiliyor. Haziran seçimlerinde kaybedilen oylarınız ile ucundan döndünüz, referandumda mühürsüz oylarla ancak yırttınız amaaaaaa 2019 seçimlerinde silindir gibi geçeceğiz bu hükümetin üzerinden. EYT nin ahı yerde kalmaz.
kararsız     2017-10-21 yaşa takılanlar yapılan haksızlığı ve ak partiyi asla unutmayacaktır unutturmayacaktır
kararsız     2017-10-16 etmeyen etmesin 2019 da kimler emekli olacak bu halk görecektir
kararsız     2017-09-27 yaşa takılanları emekli edin gençler iş sahibi olsun
Umut     2017-09-20 Hangi vatandaşımız emekli olunca çalışmıyor butun emekli olan çalışıyor sadece kazanılmış hakkımız gasp ediliyor yeni çalışma bakanımız jülide sarı oğlun dan sayın cumhurbaşkanı mız ve başbakanımıza seslenmesini bekliyoruz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?