Erdoğan'dan Büyükelçi Bass'a: Onu ABD'nin Temsilcisi Olarak Görmüyoruz

Sırbistan'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ile vize krizine ilişkin sert açıklamalar yaptı. Krize yol açan ABD konsolosluk çalışanlarını 'ajan' olarak niteleyen Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın, Türkiye'deki temsilciliklerden göçmen olmayan vize başvurularını durdurma kararını kendisi aldıysa görevinde tutulmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Bass'ı, ABD'nin Türkiye'deki bir temsilcisi olarak görmediklerini belirtti.

Erdoğan'dan Büyükelçi Bass'a: Onu ABD'nin Temsilcisi Olarak Görmüyoruz

Resmi temaslar için Ukrayna'nın ardından Sırbistan'a geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi. İki liderin görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Erdoğan'a ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sorulara  şu şekilde cevap verdi: 

“Öncelikle şunu söyleyeyim bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur Ankara’da bir büyükelçinin böyle bir karar alması, “ben bunu devletim adına aldım” diye bir ifade kullanması düşündürücüdür. Durum böyleyse ABD’ deki üst düzey yöneticilerle konuşarak verdiyse diyecek bir şeyimiz yok ama büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa o büyükelçiyi ABD’nin bir dakika tutmaması lazım. Sen “ABD Türkiye ilişkilerini nasıl bozarsın” demesi lazım bizim büyükelçimiz orada böyle bir şey yapsa biz bir saat tutmayız. Türk yargısının kararını ve polisin FETÖ terör örgütüyle ilgili bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ilişkilerini tespit etmesi ve yargıyla paylaşması üzerine bunu belgelemesi, bunun neticesinde bu kişinin gözaltına alınıp tutuklanması ikinci bir kişinin daha aynı noktada olduğunun bildirilmesi İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor.  Bu ajanlar ABD başkonsolosluğuna nasıl sızdı?, Sızmadıysa kim soktu, bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendini içerden tehdit edecek bir ajana müsaade etmez. TC bir kabile devleti değildir. TC’ nin bir devlet tecrübesi vardır böyle bir şeye bizim müsaade etmemiz mümkün değildir. Veda ziyaretinde bulunuyor, bu büyükelçinin veda ziya kabul etmedik etmiyoruz. Biz onu ABD’nin Türkiye’deki temsilcisi olarak görmüyoruz.”

(AA, DHA)

 

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan john bass abd ankara büyükelçisi amerika vizesi amerika vize krizi vize krizi sırbistan Aleksandar vucic son dakika cumhurbaşkanı erdoğan Sırbistan'da
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?