Genel Af, Genel Af Çıkacak Mı, Affın Kapsamı Ne Olacak, Af Ne Zaman Çıkıyor?

Genel Af, Genel Af Çıkacak Mı, Affın Kapsamı Ne Olacak, Af Ne Zaman Çıkıyor?

Genel Af, Genel Af Çıkacak Mı, Affın Kapsamı Ne Olacak, Af Ne Zaman Çıkıyor?

 

 Genel Af tartışması sürüyor!

MHP Genel Başkanı  Devlet Bahçeli, gazetecilerin af ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

Bahçeli'ye şu soru yöneltildi.: “Sayın Cumhurbaşkanı İngiltere’ye giderken ‘af gündemimizde yok’ dedi. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz”.

Bahçeli şöyle yanıtladı: “Biz kendi gündemlerinde olsaydı zaten destek verir, müspet kanaatimizi kendileriyle paylaşırdık. Ancak gündemlerinde olmadığı için bir görüşümüzü, çok ciddi sosyal ve toplumsal boyut kazanmış, ihtiyaç haline gelmiş, kanayan bir yaraya dönüşmüş mühim bir meseleyi milletimizin gündemine taşıdık. Bu konuda da kararlıyız ve sözümüzün ardındayız. 49 yıllık siyasi geçmişi, tecrübe ve geleneği olan MHP’nin çok önemli bir toplumsal yarayla ilgili çözüm önerisini paylaşması son derece doğal, son derece meşru ve elbette de en tabii hakkıdır. Sayın Başbakan ‘teröristlere kesinlikle af yok’ diyor. Biz de bunun aksini söylemiyoruz. Bizim de kastettiğimiz zaten budur. Biz kendi gündemimizi seslendirdiğimiz gibi on binlerce mağdurun, kader kurbanının hakkını da hukukunu da müdafaa edeceğiz, devamlı dillendireceğiz. Allah’ın izniyle affın çıkacağını ümit ediyorum.”

ERDOĞAN İNGİLTERE UÇUŞU ÖNCESİNDE 'KESİNLİKLE BÖYLE BİR DÜŞÜNCEMİZ YOKTUR' İFADELERİNİ KULLAMIŞTI..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, İngiltere yolculuğuna başlamadan  Atatürk Havalimanı'nda, Devlet Bahçeli'nin 'af' çıkışıyla ilgili soruya yanıtlayan Erdoğan 'Bizim şu anda böyle bir düşüncemiz kesinlikle yoktur.' demişti..

Öncesinde ise, "Genel af konusu artık seçim öncesinde Türkiye'nin gündemine girdi" şeklinde yazmıştık. "Önce Devlet Bahçeli, ardından başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması, çok yakında konunun meclis gündemine geleceğini işaret ediyor". yazmıştık

"Siyasi aktörlerin açıklamaları ise affın çok geniş kapsamlı olacağı, sadece cinsel nitelikli suçlar ile Anayasal düzene karşı işlenen suçların, bu cümleden olarak terör suçlarnın af kapsamı dışında kalacağını düşündürüyor". ifadesini kullanmıştık.

Kulislerde şöyle konuşmaların olduğu sızan bilgiler arasında, her hususta Sayın Bahçeli'nin iktidarın geri plandaki planını uyguladığı izlenimi var. Bahçeli bu izlenimi ortadan kaldırmak için, hükümet kanadınca kabul edilmeyecek bir teklif ileri sürerek ve reddedilmesi durumunda ise kamuoyuna "biz bağımsız hareket ediyoruz "izlenimini verecek!

 

Af konusundaki önceki haberlerimiz:

Geçtiğimiz aylarda CNN Türk'te yayınlanan Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına katılan Abdulhamit Gül şunları söylemişti:

"Bizim cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü sayılarının artmasının temel nedeni, AK Parti hükümetlerinin öncesinde aflar ve bir takım uygulamalar nedeniyle farklı infazlar vardı. Daha önce bir cezanın infazıyla ilgili, 2005'ten sonra AK Parti hükümeti, daha önce yüzde 40'ını yatınca çıkabiliyordu, bu yüzde 66'ya çıkarıldı. Dolayısıyla bunun getirmiş olduğu, iki cezalar çok artırıldı. Vatandaşımızın malına, canına, hayat hakkına kim kastediyorsa cezaların artırılması, uyuşturucu, hırsızlık gibi vatandaşımızı mahallede hangi konu rahatsız ediyorsa, bunlara tahammül gösterilmiyor. Bunlardan dolayı cezaevlerinde bir artış var. Hükümetimizin gündeminde her hangi bir şekilde af bulunmamaktadır."

Bu nedenle af bekleyenler bir kez daha hayal kırıklığına uğradılar. Ama, buna rağmen beklentiler kadaer kurbanları ve yakınlarında sürüyor.

ÖNCEKİ HABERLERİMİZİ DE AŞAĞIYA ALIYORUZ:

 

GENEL AF ÖZLEMİ, 

genel af ile ilgili görsel sonucu

Kader mahkumları idrak edeceğimiz Kurban Bayramı'nı evlerinde geçirmek istiyorlardı. Aslında bunu kader mahkumları af bekliyor şeklinde açıklamakta bir açıdan yanlış. Şöyle demek daha uygun, istisnasız tüm mahkumlar, mahkumların anneleri, babaları, varsa eşleri, çocukları, kardeşleri, tüm akraba ve dostları af istiyorlar. Hatta af ile birlikte modern hukukta temel hedef, suçlunun topluma yeniden kazandırılması olduğundan, af ile birlikte yapılacak geniş düzenleme ile tekrar suç işlenmesinin de önlenmesi, üretime katkının da sağlanması mümkün olabileceği ifade edilmekteydi. 

Bunun yanında elbette en önemlisi mahkumların özgürlüğüne kavuşması, eşine, annesine, babasına, çocuklarına kavuşması isteniyordu. Çokca dillendirilen ise empati idi. Yani, herkesin kendisini bir mahkumun yerine koyması, bir an için mahkum olduğunu düşünmesi. Bu af konusunda karar vermeyi daha da hızlandıracak bir durumdu. Ama, kurban bayramına af yetişmedi.

Artık beklenti. TBMM'nin yeni döneminde konunun değerlendirilmesine geliyor. Bu da bir ayın biraz üzerinde mahkumların sabretmesi anlamına geliyor.

23 Temmuz'da Akit gazetesinde şöyle bir haber çıkmıştı: Almanya - Türkiye ilişkilerini yakından takip eden Heinrich Böll Vakfı’nın Türkiye Temsilcisi Kristian Brakel, geniş çaplı büyük bir af çıkarılacağını iddia etti. Bakel, Türkiye'de son dönemde yaşanan tutuklamalar için "Bu sürdürülebilir değil. Bir aşamada geniş çaplı aflar ilan edilecek, insanlar hapislerden çıkartılacaktır. Ama anlaşılan bu biraz daha vakit alacak" dedi.

DW Türkçe'ye konuşan Brakel'in açıklamalarının detayları şu şekilde:

"Deniz Yücel ve diğer tutuklu Alman vatandaşları serbest bırakılmalı. Ya da gerçekten haklarında ciddi, hukuki dayanağı olan suçlamalar varsa da, derhal bir iddianame ortaya konmalı ve hukuk devleti ilkeleri uyarınca adil bir yargılama süreci başlamalı. Suçlu bulunmamaları halinde serbest bırakılmalı ve ülkeden ayrılmalarına izin verilmeli. İşte bu adımlar iklimi değiştirilebilir. İlk adım olarak Deniz Yücel için bir duruşma tarihinin belirlenmesi çok önemli olurdu. Bu küçük adım birçok şeyi değiştirebilir. İnsan hakları aktivistlerinin serbest bırakılması da çok net bir mesaj verir.

“İNSANLAR HAPİSLERDEN ÇIKARTILACAKTIR”

Bu sürdürülebilir değil. Bir aşamada geniş çaplı aflar ilan edilecek, insanlar hapislerden çıkartılacaktır. Ama anlaşılan bu biraz daha vakit alacak. Kanımca Türk liderliği o kadar büyük bir endişe içerisinde ki korkuları onları her türlü komplo teorisine inanmaya yöneltiyor. Dünyaya baktığımızda diktatörlükle yönetilen ülkelerde korku ile hareket edildiğini görüyoruz ama bu toplumdaki kutuplaşmayı keskinleştiriyor, şiddete eğilimini tetikliyor ve bütün bunlar Türklerin yaşamak istemedikleri şeyler."

Bu açıklama kamuoyundaki af beklentilerini tetiklemiş, gündem olmasını da sağlamıştı. Fakat yeterince üzerinde durulmadı. Kaldı ki, bir Alman vakfının görüşü ve düşüncesinden daha çok ve elbette Türk halkının, milletinin görüş ve düşüncesi daha da önemli olmak durumundaydı. Kamuoyu da madem bu beklenti içinde ise, halkın temsilcileri bu doğrultuda icraat yapmalılardı...

Ancak, TBMM Meclisi gündeminde Genel Af konusu yok. Bakanlığa Abdulhamit Gül'ün atanması af konusunda bir ümit oldu diyenler var. Af çıkar mı, af çıkmaz mı, affın kapsamı ne olmalı, af kimleri kapsamalı, hangi suçlar af kapsamında olmalı, af hakkında son dakika haberleri, 21 ağustos günü itibarı ile af, tüm kader mahkumlarının araştırma konuları arasında...Hatta önümüzdeki kurban bayramına kadar af çıkmasını bekleyenler, ısrarla 7 yıllık bir genel af ve üç yıllıkta denetimli serbestlik bekliyorlardı. 

Daha önce  "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun " kanun vergi affını kapsasa da Genel Af yer almamıştı.... Kamuoyunun beklentisi  görüşülecek teklifte mahkumlara af konusunun da olması idi. Çok geniş kapsamlı teklifte af konusu yer almadı.  Bu teklif ile kamu alacakları yapılandırılırken, vatandaşa çok büyük kolaylıklar getiriliyor. Halk dilinde buna da af,vergi affı,ceza affı gibi tabirler kullanıyor. Bu türden genel af gibi, vergi affı gibi,yapılandırma gibi açıklamalar ise kader kurbanı ve yakınlarını ümitlendiriyor. Af bekleyenler çoğunlukla affın da bir yapılandırma ve genel af olarak cezalardan 7 yıl silinerek bir yapılandırmaya gidilmesini istemekteydiler. Ama bugün meclis gündeminde olmadığı gibi, bakanlar kurulu gündeminde de yok. Artık kader kurbanı yakınları önümüzdeki günleri bekleyecekler. Af bekleyenler,empati istiyor. Yöneticilerin kendilerini af bekleyenlerin yerine koymasını istiyorlar.

 Bugün gerçekten  kamuoyunu en çok meşgul eden, sosyal medyada ve sosyal ortamlarda en çok dile getirilen konu genel af konusudur. Özellikle kader mahkumları aileleri ve çocukları adeta yalvarıyorlar. Cezalardan toplamda 7 yıl indirim yapılması istenyor. Bugün itibarı ile en çok ve ısrarlı ve içten istek olarak Genel Af konusu karşımıza çıkıyor. Affın ise 2017 yılının Agustos ayına kadar işlenen suçları kapsaması isteniyor. Ancak, bugün itibarı ile ne Meclis Gündemi'ne ne de Bakanlar Kurulu gündemine bu konu gelmiş değil. Mecliste Af, Genel Af konusunda bir tasarı ve teklif gelmiş değil. Af'fın, ya da Genel Af'fın torba yasa veya KHK, Kanun Hükmünde Kararname ile çıkarılıp çıkarılamayacağı da tartışmalar arasında. Bilindiği gibi Af, Genel Af, ancak kanunla çıkarılabilmekte. Af, Genel Af, tüzük veya yönetmelikle çıkarılamıyor.Meclis açıldığında gündeme gelmesi çok önemli beklenti durumunda....

Daha Önceki yazımız şöyleydi:

genel af ile ilgili görsel sonucu

Cezaevinde bulunan hükümlüler ve tutuklular ile tutuklu ve hükümlü yakınları tabiri yerinde ise dört gözle affı bekliyorlar. 2017 yılında çıkması beklenen affın kapsamı ve sınırları ile affın meclis gündemine gelip gelmeyeceği henüz netlik kazanmadı. Şimdilik sadece söylentiler var. Ancak, çok uzun süredir konuşulan ve gündemde olan affın geniş kapsamlı olacağı tahmin ediliyor.Böylecede çok sayıda mahkumun aftan yararlanacağı aynı şekilde tahmin edilmekte…Eğer af yasası çıkarsa 2017 yılında işlenen suçları kapsaması da tahminler arasında…

Af konusunda bir görüşte cezalarda yapılması gereken beş yıllık indirim. Ama bu da kesin değil.Bu konuda da hükümet kanadından veya meclisten yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

Bilindiği gibi infaz yasasında yapılan değişiklik ile mahkumlar lehine çok önemli değişiklik yapılmıştı. Buna göre alınan cezanın yarısı çektiriliyor. Denetim süresi ise iki yıla çıkartılıyordu. Yani şartlı tahliye iki yıla çıkartılmıştı. Bu uygulama ise 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenmiş suçları kapsıyordu.İkincisi ise infaz rejimine göre cezanın 2/3’üçektirilirken bu da yarıya düşürülmüştü.Yani dört yıl ceza alan hiç ceza evinde kalmadığı gibi, 10 yıl ceza alan da üç yıl yatarak çıkabiliyordu. Ancak bu infaz rejimindeki değiklikti. Af değildi. Şimdi ise beklenilen bir af…

Türkiye'de af konusuna bakarsak,

Türkiye'de genel af
Genel af, Türk Dil Kurumu'na göre kamu yararına uygunluğu anlaşıldığında belli bir veya birkaç suç çeşidi için yapılan kovuşturmaların durdurulması, verilmiş cezaların kaldırılması veya azaltılmasıdır.
 
Türk Ceza Kanunu'nun 65. maddesine göre:
Genel af halinde, kamu davası düşer, hükmolunan cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.
Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir ya da adli para cezasına çevrilebilir.
Cezaya bağlı olan veya hükümde belirtilen hak yoksunlukları, özel affa rağmen etkisini devam ettirir.
74. maddeye göre genel af, özel af ve şikâyetten vazgeçme, müsadere olunan şeylerin veya ödenen adli para cezasının geri alınmasını gerektirmez. Ayrıca, genel af halinde yargılama giderleri de istenemez.
6 Şubat 2003 cezaların ertelenmesini sağlamıştır.
Bir başka örnek ise, 27 Nisan 2002 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı hapis cezasına mahkûm edilenlerin, 4758 numaralı kanun gereğiyle toplam cezalarından on yıl indirilmesidir.
Genel af halinde, soruşturma yürütülen ve henüz dava açılmayan soruşturmalarla ilgili dava açılmaz. Haklarında hüküm verilip henüz kesinleşmeyenler ve davası açılıp mahkemesi devam edenler hakkında davanın düşmesine karar verilir. Haklarındaki hüküm kesinleşip henüz infaza başlanmayanlar ile ilgili cezalar infaz edilmez. İnfaz edilmekte olanlar derhal serbest bırakılır.Ayrıca genel af halinde adli sicil kaydı silinir.
 
Rahşan Affı
Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası olan 22 Aralık 2000'de Rahşan Ecevit'in önerisiyle çıkarılan, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getiren yasa. Kamuoyunda Rahşan Affı olarak bilinir.
 
9 Aralık 2000’de ölüm orucu eylemlerini sona erdirmek için başlatılan ‘Hayata Dönüş Operasyonu’ndan 3 gün sonra (22 Aralık) 4616 sayılı ‘Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası’ çıkarılmıştı. Cezaevlerinde yer kalmadığı için çıkarılan af yasasının ardından 70 bin kişilik kapasitesi dolan cezaevlerinin nüfusu 40 bine kadar düşmüştü. Ancak, 3 yılda mahkûm sayısı 20 bin artarak yeniden 64 bine çıkmıştı.
 
4616 sayılı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası 23 Nisan 1999 tarihinden önce işlenen suçları kapsıyordu. Yasa çıktıktan sonra ilk planda cezaevlerindeki 23 bini aşkın tutuklu ve hükümlü aftan yararlanarak tahliye oldu. Daha sonra Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal kararlarıyla yasanın kapsamının genişlemesi sonucu cezaevinden tahliye olanların sayısı 45 bini buldu. Ancak affın sonuçları bununla sınırlı kalmadı. Suç tarihi 23 Nisan 1999'dan önce olmasına karşılık sonradan açılan ve yargılaması uzun süren davalarda affın etkisi hâlâ sürüyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nün derlediği istatistikler, 2005 yılında 4 bin 715 kişi hakkındaki davanın af yasası çerçevesinde ertelendiğini ortaya çıkardı. 
 
 Araştırmalara göre, Türkiye'de Cumhuriyet tarihi boyunca  100'ün üzerinde af yasası çıktı.

İlk af, 5 Aralık 1921 yılında 'Fransızlar tarafından işgal edilen topraklarda işlenen suçlara ilişkin oldu. Türkiye, 7 Ocak 1922'de genel affı tanıdı araştırma raporuna göre; “1923 ve 1924’te af çıkarıldı. 1933 yılında Cumhuriyet’in 10. yılı, 1960 yılında 27 Mayıs İhtilali ve 1974 yılında Cumhuriyet’in 50. yılı nedeniyle yapılan kapsamlı aflarla birlikte tam 10 genel af niteliğinde af ve 4 genel affa ek yasa çıkarıldı."

2000 ve 2002 yıllarında çıkarılan şartlı salıverme ve cezaların ertelenmesi yasaları da buna eklendiğinde ortalama 6,5 yılda bir genel af çıkarılmış oldu.

TBMM tarihindeki ilk "genel af" 7 Ocak 1922 tarihinde yürürlüğe girdi. Toplam dört maddeden oluşan yasa ile cezalarının üçte ikisini tamamlayan mahkûmların kalan cezaları affedildi.

Cumhuriyet’in kuruluşundan kısa bir müddet sonra 26 Aralık 1923 tarihinde  genel af yasası bir kez daha çıkarıldı. Af ile verilen cezaların yarısı affedildi. Yasayla af kapsamına gireceklerin üç ay içinde teslim olmaları istendi.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 10’uncu yıl dönümü münasebetiyle birlikte  26 Ekim 1933 tarihinde de bir genel af yasası daha geldi. Bu yasayla 5 yılı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûm olanlar hakkında takibat yapılmamasına ve 3 yılı geçenlerin cezasının affına ilişkin düzenlemeler yapıldı. 

27 Mayıs 1960 tarihinden sonra, 26 Ekim 1960 tarihinde de başka bir genel af yasası çıkarıldı. Yasayla kusurdan doğan suçlarla üst sınırı 5 yılı geçmeyen hürriyeti bağlayıcı cezalar hakkında takibat yapılmaması hükmü getirildi. Bu yasaya göre; devlet aleyhine, ırza yönelik ve Atatürk aleyhine işlenen suçlar gibi bazı suçlara verilen cezalar af kapsamı dışında kaldı.

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası:

22 Aralık 2000'de Rahşan Ecevit'in önerisiyle çıkarıldı. Bu yasada, devlete karşı işlenen suçlar dışındaki suçlara ertelendi. Şartlı salıverme getiren yasa,  kamuoyunda ‘Rahşan Affı’ olarak biliniyor.

Şu anda ise Cezaevlerinde binlerce hükümlü- mahkûm- af bekliyor. Binlerce mahkûm ailesi de af çıkacağına ümit ediyor. Türkiye cumhuriyeti tarihine bakıldığında  bu zamana kadar 100'ün üzerinde af yasası çıkmıştır. Haklı olarak mahkumlar ve ailelerin af ümidi hep güncel kalmıştır. İstatistikler ele alınınca da af beklentisi daha da artıyor...

erdoğan af çıkacak dedi mi af hususunda erdoğan ne dedi bahçeli en son ne dedi af çıktı af çıktı mı affın kapsamı ne olacak af as son dakika affın kapsamı 23 ağustos af son dakika af haberi genel af genel af ne zaman kaç yıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Hasan akkus     2018-05-18 Bencede 11 yildir cezavinde af istiyorum seçime kadar af verip çıkarsa oylarimiz ak partinin cimazsa birdaha asla
Mahkum esi     2018-05-14 Ne zaman ne zaman
hakan     2018-03-21 bence kapsamlı bir af cıkması herkesın yararına çunku suan baktıgımızda her ıkı kışıden biri mahkemelık olmuş durumda ıkıncı bır sansı herkes hak edıyor..
veli     2017-11-15 u üçte bir denilen kişiler adaletlimi işlemler yaptı ? Abi yada imam talimatı ilemi işlemler yaptı? Şüphelerin olduğu yerde GENEL AF GEREKMEZMİ?
cevapsız sorular     2017-09-08 yargıtay başkanı dahi hakimlerin ve savcıların üçte birinin terör örgütü odağında olduğunu söylüyor ! Sorular: 1- Bu üçte bir denilen kişiler devletin hakimi savcısı değilmiydi ? 2- Bu üçte bir denilen kişiler adaletlimi işlemler yaptı ? Abi yada imam talimatı ilemi işlemler yaptı? Şüphelerin olduğu yerde GENEL AF GEREKMEZMİ? Tüm isteklerimizi Cumhurbaşkanı ,Başbakan, Bakanlar, Tüm parti milletvekillerine yazalım arkadaşlar bıkmadan usanmadan
mahkum.kardesi     2017-08-29 allah rizasi icin bu bayrami da abimsiz gecirmek istemiyorum her gun takip ediyoruz ama sadece af gundemde oldugunu goruyoruz yengem ve iki kizi da cok uzuluyor nolur genel af ciksin abimin iki kizi da ne zaman evin tepesinden ucak gecse babami ne zaman getirecen diye agliyorlar nolur af ciksin bayramda af cikacakmis diye konusurken bayramda babamiz gelecek diyip sevincten havalara uctular bayramda babalarini eve bekliyolar bayramda napacaksiniz diye soranlara babamizi beklicez diyorlar
Burhan     2017-08-28 Artik bir af cikmali insanlar 20 sene 30 sene yatiyor sonra cikarsa bu insanlar ne is yapacaklar birakin zaman varken bir sans daha verelim ciksinlar hatasiz insan mi var elin suruyelisine sahip cikiyorsunuz burda bizim insanlarsa ceza evinde oluyor yarin oy zamani gelirse o zamanda ben ceza evirim yeter artik
mahkum eşi     2017-08-28 Bizide sevindirin klzlm babaslz
moner     2017-08-27 CEZAEVLERİ AĞZINA KADAR DOLU. NEREYE KADAR?
Eda     2017-08-25 1 bayram daha geldi gecicek lütfen bi af çıksın artik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağmur Ankara'da Hayatı Felç Etti
Yağmur Ankara'da Hayatı Felç Etti
Erzincan'da Korkunç Kaza
Erzincan'da Korkunç Kaza