Genelkurmay Karargahı Çatı Davasında 1 Numaralı Sanık Akın Öztürk Ne dedi?

Genelkurmay Karargahı Çatı Davasında 1 Numaralı Sanık Akın Öztürk Ne dedi?

Genelkurmay Karargahı Çatı Davasında 1 Numaralı Sanık Akın Öztürk Ne dedi?

 

Fettullah Gülen'in 1 numaralı sanık olduğu FETÖ Genelkurmay Çatı Davası'nda darbeyi planladığı öne sürülen 38 kişilik Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de aralarında bulunduğu 221 sanık hakim karşısına çıktı. 

FETÖ'cü generallerinde bulunduğu 221 sanıklı Genelkurmay Karargahı Çatı Davası bugün Sincan Cezaevi Yerleşkesi’nde başladı. Sanıklara karşı halktan ve şehit yakınlarından büyük tepki oluştu. Şehit yakınları, avukatlara "Teröristleri savunanlar teröristtir" ve "Hepiniz teröristsiniz" diye bağırdı. Duruşma, bu nedenle bir süre durdu.

 İLK SAVUNMA AKIN ÖZTÜRK'TEN

Darbe girişiminin askeri kanadının bir numaralı sanığı olarak gösterilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, ilk savunma yapan isim oldu. Öztürk, bugüne kadar ettiği askerlik yemini doğrultusunda görevini icra ettiğini savundu. Hainlik suçlamasıyla yargılanmanın kendisine verilecek en büyük ceza olduğunu belirten Öztürk, “Yüce milletim, beni yetiştiren komutanlarım ve silah arkadaşlarım iyi bilsin ki bu hain darbe girişimine hiçbir katkım, hatta haberim bile yoktur. Ben bu rütbe ve yaşa gelmiş bir asker olarak silah arkadaşlarıma, vatandaşlarıma silah doğrultacak biri değilim. Bu hain darbe girişimiyle hiçbir ilgim ve alakam yoktur. Aynı şekilde acılarını paylaşıyorum. 46 yıllık hayatım boyunca çok sık olarak ölümle burun burana geldim. Keşke ölseydim de bu şekilde yargılanmasaydım. İçim çok acımaktadır. 15 Temmuz gecesi kalkışılan darbe girişimi ile ülkemiz ve milletimiz bir travma yaşamıştır” ifadelerini kullandı.

 Sanıklardan darbe girişiminin askeri kanadının bir numarası olduğu iddia edilen Hava Kuvvetleri eski Komutanı Akın Öztürk, kimlik tespiti sırasında 2 çocuğu olduğunu belirterek, "Adresi bilmiyorum. Tutukluyum" dedi. 

Duruşma sürerken, müşteki yakınlarından bazıları, sanıklara yönelik sinkaflı sözler sarf etti. Mahkeme Başkanı Dik, özellikle Saliha Arıkan'ın sürekli bağırması nedeniyle dışarı çıkartılmasını istedi. Bu sırada, sanık avukatlarından biri de "Salondan çıkartılsın" deyince müşteki yakınlarının tamamı buna tepki gösterdi. Şehit yakınları, avukatlara "Teröristleri savunanlar teröristtir" ve "Hepiniz teröristsiniz" diye bağırdı. Duruşma, bu nedenle bir süre durdu. Yaşanan tartışmalar sırasında baygınlık geçiren Saliha Arıkan, sağlık görevlilerinin yardımıyla salondan çıkartıldı. 

16 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK

Ankara Sincan Cezaevi Yerleşkesi'ndeki dava için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Kırmızı Alarm verilen Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'ndaki mahkeme salonunda başlayacak dava 16 Haziran'a kadar devam edecek.

akın öztürk ifadesi akın öztürk ifadesinde ne dedi çatı davası genelkurmay karargah
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?