KORONAVİRÜS NEDİR? KOVİT 19 NASIL BULAŞIR? KORUNMA YOLLARI VE KOROMA TESTİ VE BAŞVURU...

KORONAVİRÜS NEDİR? KOVİT 19 NASIL BULAŞIR? KORUNMA YOLLARI VE KOROMA TESTİ VE BAŞVURU...

KORONAVİRÜS NEDİR? KOVİT 19 NASIL BULAŞIR? KORUNMA YOLLARI VE KOROMA TESTİ VE BAŞVURU...
GENEL BİLGİLER
Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), ciddi akut solunum sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık ilk olarak Aralık 2019'da Çin'in Hubei eyaletinin başkenti Wuhan'da tespit edildi ve o zamandan beri küresel olarak yayıldı ve 2019-2020 koronavirüs pandemisine neden oldu. 24 Nisan 2020 itibariyle, 185 ülke ve bölgede 2,79 milyondan fazla vaka bildirilmiştir ve bu da 195.000'den fazla ölümle sonuçlanmıştır. 781.000'den fazla insan iyileşti. 

Yaygın semptomlar ateş, öksürük, halsizlik, nefes darlığı ve koku kaybını içerir. Olguların çoğu hafif semptomlarla sonuçlanırken, bazıları viral pnömoni ve çoklu organ yetmezliğinde ilerlemektedir. Daha ilgili semptomlar arasında solunum zorluğu, sürekli göğüs ağrısı, konfüzyon, uyanma zorluğu ve mavimsi cilt bulunur. Semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen süre tipik olarak beş gündür ancak iki ila on dört gün arasında değişebilir. 

Virüs öncelikle yakın temas sırasında insanlar arasında yayılır,
[a] sıklıkla öksürme, 
[b] hapşırma veya konuşma yoluyla üretilen küçük damlacıklar yoluyla. 
Damlacıklar hızla nesnelerin üzerine veya yüzeylere düşer, ancak bazı tıbbi prosedürlerle havada daha uzun süre asılı kalabilir. İnsanlar ayrıca kontamine bir yüzeye ve sonra yüzlerine dokunarak enfekte olabilirler. Deney ortamlarında virüs yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabilir.
Semptomların başlamasından sonraki ilk üç gün boyunca en bulaşıcıdır, ancak semptomlar ortaya çıkmadan önce ve hastalığın sonraki aşamalarında yayılma mümkün olabilir. Standart tanı yöntemi, bir nazofaringeal sürüntüden gerçek zamanlı ters transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonudur (rRT-PCR). Göğüs BT görüntülemesi, semptomlara ve risk faktörlerine bağlı olarak yüksek bir enfeksiyon şüphesi olan kişilerde tanı için de yararlı olabilir; bununla birlikte, kılavuz ilkeler rutin tarama için kullanılmasını önermemektedir. 

 
Enfeksiyonu önlemek için önerilen önlemler arasında sık sık el yıkama, diğerlerinden (özellikle semptomları olanlardan) fiziksel mesafeyi koruma, öksürükleri örtme ve yıkanmamış elleri yüzden uzak tutma yer alır.  Ayrıca virüs ve bakıcılarına sahip olduğundan şüphelenen kişilere yüz koruyucu kullanılması önerilir.  Genel halk tarafından yüz kaplaması kullanımı için öneriler, bazı yetkililerin kullanımlarına karşı tavsiyede bulunmaları, bazılarının kullanılmasını tavsiye etmelerini ve bazılarının kullanılmasını talep etmelerini sağlamakla birlikte değişir.  Şu anda, daha geniş toplulukta sağlıklı bireylerde maske (tıbbi veya diğer) kullanımına karşı veya bunlara karşı yeterli kanıt yoktur. Ayrıca, halk tarafından satın alınan maskeler sağlık hizmeti sunucularının bulunabilirliğini de etkileyebilir.

Halen COVID-19 için aşı veya spesifik antiviral tedavi yoktur. Yönetim, semptomların, destekleyici bakımın, izolasyonun ve deneysel önlemlerin tedavisini içerir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 2019-20 koronavirüsün 30 Ocak 2020'de bir Halk Sağlığı Acil Durumunun (PHEIC)  ve 11 Mart 2020'de bir salgın salgını ilan etti. Hastalığın lokal bulaşması altı ülkede DSÖ bölgelerinin çoğunda meydana gelmiştir. 

 

ONLİNE KORONAVİRÜS TESTİ NASIL YAPILIR? KORONAVİRÜS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 Korona virüsü testi Sağlık Bakanlığı’nın “koronaönlem” uygulaması altında bir süredir hizmet veriyor. SABİM ALO 184 Sağlık Bakanlığı koronavirüs danışma hattı üzerinden bilgi alabilen vatandaşlar diledikleri takdirde internet üzerinden sorulan soruları cevaplayarak online koronavirüs testi de gerçekleştirebilecekler. Peki, bu test nasıl yapılıyor?


ONLİNE KORONAVİRÜS TESTİ NASIL YAPILIR?


Kullanıcılar “koronaonlem.saglik.gov.tr” adresi üzerinden TC kimlik numaraları, baba adı, doğum yılı ve telefon numarası gibi bilgileri girerek kendisine sorulan soruları yanıtlıyor. Bu testin sonucuna göre de kişiler duruma göre sağlık merkezlerine yönlendirilebiliyor.

 

korona virüs kovit 19 koronadan korunma korona önlemleri korona testi kovit 19 testi bulaşma zatürre kaç kişi öldü vaka sayısı ölüm ölü sayı iyileşen sayısı korona ne zaman biter
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Pınar Yıldız     2020-06-04 Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecek
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?