Enteresan!
Avukatın Günlüğü

Enteresan!

 

                                                               Enteresan!                                                                   

Bir dostum tanık olduğu ilginç durumu anlatırken, çok enteresan bir durum diye söze başlamıştı. Konuyu kendisine getiren müvekkili; bir arsa hissesi almak için satıcı ile anlaştığını, hisse satanın ise belediyen rayiç değer alarak geldiğini, adi yazılı bir sözleşme yaparak arsa bedelini de ödediğini belirterek ertesi gün tapuda buluşarak işlemlere başladığını ifade etmişti.

Olaylar ise kısaca şöyle gelişmiş:

Tapuda işlem tam bitecek iken, son kontrollerde satıcının fotoğrafı ile önceki fotoğraflarda farkı gören müdür yardımcısı incelemesini derinleştirerek sürdürmeye başlar. O tarihte T.C.Kimlik numarası da yaygınlaşmadığından diğer nüfus bilgilerinden, nüfusa kayıtlı olduğu il, ilçe, baba adı gibi bilgiler araştırılır. Tapudaki malik ile satıcı gözüken kişinin tüm bilgileri aynıdır. Satmak için gelen kişi ile tapuda malik gözüken kişinin ili, ilçesi, baba adı tam tutmaktadır. Biraz daha araştırılınca doğum tarihi ile anne adlarının farklı olduğu anlaşılır ve satış iptal edilir.

Bu durum niçin böyle olmuştur. Arsa hissesini satmaya gelen kişi, belediyeye giderek ad soyad ve baba adından diğer bir taşınmazının sorgulamasını yaptırır ve kendisine böyle bir yeri olduğu ifade edilerek beyannamesi verilir. Bu kişide tereddüt etmeden bu yeri sahiplenir.

Daha sonra aldığı parayı vermeyen kişiye karşı dava açılır. Burada satıcı bir kamu kurumundan aldığı bir teşekkür belgesini sunarak savunma yapar. Kesin delillere karşı savunulacak bir durum da yoktur. Kendisine bu yeri satın almadığı, piyangodan da çıkmadığı ortada iken direnmesinin anlamsızlığı da anlatılırsa da davaya hep itiraz eder, ancak davayı kaybeder. Karar kesinleşir ve icraya konularak, bir taşınmazına da haciz konulur.

Bu vakıanın devamı ise çok daha ibretlikti… O hususu da bir sonraki yazıda anlatmayı umuyorum.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam