HIRSIZLIK SUÇU VE GENÇ BİR KIZIN HAYATININ KARARMASI
Avukatın Günlüğü

HIRSIZLIK SUÇU VE GENÇ BİR KIZIN HAYATININ KARARMASI

 
                Enteresandır, kimi ilgisiz veya hiç olmayacak kişilerin referansı ile insanlar gelirler. Hayatında ilk kez özgürlüğü -tarafımızın müvekkil adına şikayeti ve müdahalesi ile- kısıtlanan ve uzun süre cezaevinde kalan bir şahsın referansı ile de çok ciddi boyutta bir tazminat sorunu için kişilerin geldiği ve sorunlarının da çözüldüğü yaşanılan olaylardan biriydi.
                Hiç güven vermeyen kişilerin, farklı boyutta ilişkilerine çok farklı şekillerde şahit oldum. Yine benzer bir şekilde bana gelen bir şahıs kimi alacaklarını ifade ederek yardım istemişti. Bu arada farklı bir konuyu da iletti. Bir öğretmen kızı vardı ve hırsızlık suçundan sabıkası olduğu için yüksek puanlarda alsa dahi ataması, yüz kızartıcı bir suçtan mahkumiyet nedeniyle olmuyordu. Ceza hükmü kesinleşmişti ve yapacak bir şey de yoktu.
                Konuyu anlatmasını istedim, kendisinden dinledim. Yeğeni için bir  tesisatçı dükkanı açtığını, ama işyerini de kızı adına açtığını, işyerinin bulunduğu yeri dahi kızının bilmediğini belirtti. Yeğeninin gerçekten kasıtlı mı, yoksa sehven mi olduğunu kendisi bilmemekle birlikte, dükkanda, kaçak elektrik kullandığının tespiti ile zabıt tutulduğunu, işyerinin de kızı adına kayıtlı olduğundan, kızının önce şüpheli, sonra sanık ve sonrasında da hükümlü olduğunu anlattı. Yeğeniyle de arasının bozulduğunu söyledi. Suç ve cezanın kanuniliği ilkesi gereğince, eğer bir suç varsa, kızının değil de, yeğeninin suçlu olması gerektiğini ifade ettim.
                Konuyu inceleyerek YARGILAMANIN YENİLENMESİ (İadei muhakeme) davası yolu ile, işyerinin fiilen yeğene ait olduğunu kanıtladık. Yeğen aslında çok çırpındı ve zorluk da çıkardı. Çünkü, tekrar kendisi sanık olabilirdi. Gerçekten de sonuç istediğimiz gibiydi. Bugün genç kız öğretmen olarak görev başında, yeğen ise zamanaşımından dolayı ceza almaktan kurtuldu….

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam