LAMBORGHINI
Ekonomik Bakış

LAMBORGHINI


Dubai Mall’ün önünden içeri girerken bir spor aracın etrafında insanların poz verdiklerini, birbiri ardına bu insanların araçla resim çektirdiklerini görünce sarı, spor arabayı fark ettim. Bir sürat ve güç canavarı orada duruyordu.
        Bu güçlü aracın hikayesi de enteresandı, hani, “Kötü ev sahibi, kiracıyı ev sahibi yaparmış” cümlesi ile “azmin elinden hiçbir şey kurtulmaz” cümleleri var ya, işte onların bileşkesi Lamborghini’dir. Lamborghini'nin kurucusu Feruccio Elio Arturo Lamborghini çalışma hayatına çiftçilikle başlayan oldukça da yetenekli biridir. Önce, Lamborghini Trattori firmasını kurmuştur. Otomobillere çok meraklı olan Feruccio kendisine ait Fiat Topolino'yu 500cc'den 750cc'ye çıkararak modifiye bile yapmıştır.
        Daha sonra ise, Ferrari 250 GT alır. Tam bir Ferrari hayranıdır ve 3 adet daha Ferrari alır. Ancak, bu Ferrari'lerin debriyajı sürekli sorun çıkarmaktadır. Tabiri yerindeyse servisten çıkmamaktadır. Bu duruma çok sıkılmaktadır, ve bu problemi çözmek için, Ferrari firmasının sahibi Enzo Ferrari ile görüşmek ister. Kapıda iki saat bekletilen Feruccio'nun sabrı taşar. Aslında bu ziyarette sadece debriyaj konusunda kendi sorununun çözülmesi temel gaye de değildir. Bir Ferrari fanatiği ve neredeyse koleksiyonerinin çözüm ortağı olmak düşüncesi ve dostane bir paylaşım da amaçlanmış olabilir. Belki de kafasındakileri aktarmak ve heyecanı paylaşmak için doludur. Bu görüşme çok sayıda faydayı ortaya koyabilecektir…
        Amaç hasıl olmayınca, Lamborghini’de, Ferrari otomobillerinin insanların düşündüğü kadar kaliteli olmadığı kanaati hasıl olur. Kendi fabrikasında bile daha kaliteli spor otomobil üretilebileceğini düşünür. İşte düşünce fiiliyata geçmektedir. Lamborghini hem traktör hem de spor otomobil üretecektir. 1963 yılıdır. Feruccio Lamborghini tarafından İtalya' da böylece çok özel bir otomobil markası filizlenir. Lamborghini markası en büyük rakibi Ferrari'ye karşı  tabiri caizse bir  inat olarak kurulmuştur. Burada araçların büyük bölümü el işçiliği ile üretilmektedir. Talepe ise yetişilememektedir. Örnek olarak 2006 yılında toplam 2 bin 87 adet satan araca 3 bin talip olmuştur. Daima talep arzın üzerinde seyretmektedir. Bir Lamborghini döşemeleri için 5-7 dana derisi kullanıldığı da belirtilmektedir. 2015’teki 3.245 adetten, 2016’da 3.457 adede yükselen satışlar yüzde 7 artış göstermiş ve tarihi artış gerçekleşmiştir. İlk kez 3400 rakamı aşılmıştır.
2016 Lamborghini Centenario LP770-4 de diğerleri gibi çok özeldir. Bilindiği gibi her Lamborghini modelinde motor seçenekleri son derece üst düzey şekilde seyretmektedir. Bu modelde de aslında bir insanı kendine bağlayacak mükemmel ötesi seçenekler olduğunu da net bir şekilde söyleyebilmektedir. Motor ve hız seçenekleri anlamında parmak ile gösterilecek otomobil modellerinden birisidir.
 
 Yapılan denemelerde 0 – 300 KM/S değerine tamı tamına 23,5 saniyede ulaştığı tespit edilen aracın maksimum 350 KM hız sınırına ulaştığına dair de haberlerde yapılmıştır. Kısacası her şekli ile aracın tam bir performans canavarı olduğunu söylemek yanlış olmaz.  

2017 Lamborghini Aventador S ise sınırda bir tasarımdır.
Lamborghini mühendislerinin Aventador’un 6.5 litrelik 12 silindirli motoru üzerinde yaptığı geliştirmelerin ardından karşımıza güç değerinde 39 beygirlik bir artışa sahip bir motor çıkmıştır. Toplamda 690 Nm‘lik tork değerine sahip olan Aventador S’in motor teknolojisinin altında değişken valf ve hava sistemlerinin yattığını görüyoruz. 8.500‘e kadar devir çevirebilen Aventador S, 0‘dan 100‘e 2.9 saniyede erişebiliyor. Aracın maksimum sürat değeriyse saatte eski versiyonda olduğu gibi 350 km. Dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan Aventador S, Lamborghini’nin Ad Personam isimli programıyla kişiselleştirilebiliyor. Lamborghini’nin yeni Aventador S’de artan ufak güç değerlerinden çok sunulan sürüş deneyiminin kalitesine ağırlık verdiğini söyleyebilmektedir. Türkiye’de 1.000.000 Euro civarında bir fiyatla satılan bu araç hız tutkunlarının olağanüstü bir sevdasıdır. Kısaca sadece istenilmiş ve 76 yaşında iken hayattan ayrılan Feruccio Elio Arturo Lamborghini tarafından gerçekleştirilmiştir.
 

lamborghini dubai mall ile ilgili görsel sonucu

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası