HAKİM, ESRAR, DAVANIN REDDİ VE ÖLÜM
Avukatın Günlüğü

HAKİM, ESRAR, DAVANIN REDDİ VE ÖLÜM


         Yakın bir arkadaşım, bir anadolu şehrinin küçük bir ilçesindendi, memleketini de çok severdi. Hemşehrilerinden birisini hukuki meselesi için bana yönlendirmişti. Bilindiği üzere, hukuk ve kanun çok farklı kavramlar. Kimi kanunların hukuka uymadığı, esas olanın hukuka uygun kanun çıkarılmasının da temel bir hedef olduğu tartışmasızdır. İşte arkadaşımın bana gönderdiği hemşehrisinin sorununu da bu cümleden ele aldığımızda, mevcut mevzuata ve Yargıtay uygulamalarına göre, sorununu çözmek mümkün değildi. Beklemesini ve yasal bir düzenleme olunca, yahut Yargıtay’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda bir görüş değiştirmesi sonrasında dava açabileceğimizi belirttim. Ki, beklediğim gibi gelişme oldu. Dava açmaya karar vererek, davamızı bahsettiğim küçük taşra ilçesinde açtık. Dava konusu, o ilçenin en merkezi ve değerli bir taşınmazı ile ilgiliydi. Çok uzun süre duruşma günü verilmedi. Neyse, ilk duruşma günü davetiyesi bize ulaştı. Duruşmaya katıldık. Hakimin tavrını yadırgadım. Otuzlu yaşların başında genç bir hakimdi ve özellikle karşı taraf vekiline kaba bir şekilde davranmıştı. Ki, çok sürpriz bir şekilde, ilk duruşmada davamız reddedildi. Burada gerçekten hiç beklemediğimiz bir durumla karşılaşmıştık. Duruşmaya arkadaşım ve hemşehrisi davacı da katılmıştı. Davacı asılın son derece sakin, saygılı ve gayet doğal ve hatta daha sıcak tavrı, davanın kaybına rağmen hiçbir üzüntü belirtisi olmaması takdire şayandı…Arkadaşım ise üzüntü belirtisini hissettiriyordu. Elbette temyiz edeceğimizi ilettim. Daha sonra müvekkille bir miktar vakit geçirdikten sonra ayrıldık. Kararı temyiz ettik. Dosya Yagıtay’a geldi ve bozuldu. Tam o sıralarda basında bir haber çıktı. Bir trafik kazası haberiydi. Haber şöyleydi: “Sivas'ın Gürün İlçesinde uçuruma yuvarlanan otomobilde 34 yaşındaki hakim … hayatını kaybetti. Otomobilde yapılan aramada 25 kilo esrar bulundu. Dün akşam saat 21.00 sıralarında Darende İlçesi Yazıköy yakınlarında bir otomobilin 250 metrelik uçuruma yuvarlandığını gören vatandaşlar, durumu jandarma ekiplerine bildirdi. Yapılan ihbar sonrasında olay yerine giden İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ağır hasar gören G.D. adlı bir kişi üzerine kayıtlı otomobilin içinde hakim olduğu öğrenilen ……'ın cesediyle karşılaştı.”
Hakim bizim duruşmamıza giren hakimdi ve tayini çıkmıştı. Uyuşturucu ile bağlantısı şoke ediciydi. Ne diyeceğimi, ya da düşüneceğimi bilemedim.
Davamız Yargıtay tarafından bozuldu. Sonrasında bozmaya uyan mahkeme davayı kabul etti. Ama,  kısa bir hayat tecrübesi ve sırlarla dolu bir ölüm, 25 kilo esrar. Konuyu çok fazla takip etmek de istemedim doğrusu….

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam