Minareyi çalan.....
Avukatın Günlüğü

Minareyi çalan.....

Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar!

Büyükşehir Belediyesi’nin Fen İşleri Dairesinin yeni açılmış bir otogaz istasyonu için özel mülkiyete konu bir taşınmazı hiç idari işlem yapmadan yola dönüştürüp asfalt kaplama yapması üzerine yapılan hukuki başvuruda Büyükşehir Belediyesi,  biz asfalt kaplama yapmadık yazmıştı.Bu konu önceki yazımıza ayrıntılı açıklanmıştı.

Bu hukuki süreç devam ederken, Büyükşehir Belediyesi’nin imarsız bir yere, hemen bitişiğinde insanların yaşadığı gecekonduların olduğu bir yere,  izin ve ruhsat verdiği ortaya çıktı (mevzuata aykırılık bir yana, çok büyük tehlike ve faciaya da davetiye çıkarılmaktaydı). Açıkça mevzuat ihlal edilmiş, çiğnenmişti. Bu işi Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık Daire Başkanlığı yürütmekteydi. Konu üzerine gidilince Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı bir yazı gönderdi. Yazıda, ilgililerin ilçe belediyesinden yazı getirdiklerini bu yazıyı esas alarak ruhsat verildiği yazılmaktaydı! Bir kere yazı içeriği ruhsat vermeyi tam karşılamıyordu. Bu yazı ilçe belediyesinden soruldu. İlçe belediyesi verdiği cevapta; böyle bir yazının belediyeleri tarafından verilmediği gibi, başvurunun dahi olmadığı iletiliyordu. O kadar çok vahim durum vardı ki, en enteresanlarından birisi şuydu: Büyükşehir Belediyesi’nin İmar Daire Başkanlığı vardı. Sağlık Dairesi de Büyükşehir Belediyesi’ne bağlıydı. İlin tümünde Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi yetkili olmasına karşılık, niçin Sağlık Daire Başkanlığı bu konuyu İmar Daire Başkanlığına sormuyor du? Ki, henüz nazım imar planı dahi yoktu. Yani henüz iş ilçe belediyesine hiç intikal etmemiş vaziyetteydi, ki, özel yetki ile  zaten tüm planları  Büyükşehir Belediyesi kendisi yapmıştı…

Kamu kurum ve kuruluşları alet edilerek büyük bir sahtecilik suçu işlenmişti. Ağır Ceza Mahkemesi’ne konu intikal etmişti.

Ne ruhsatı veren birimden kişiler, ne sahtecilik yapan kişiler, ne de bir başkası idari veya adli ceza almadı. Sahteciliği kimin yaptığı bulunamadı!

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam