Bir anekdot
Avukatın Günlüğü

Bir anekdot

 

Geçtiğimiz günlerde telefon ile arayan kişi görüşmek istediğini iletti. Nereden ve niçin aradığını sorduğumuzda ise, önemli bir takım davalarının çözüme kavuşturulduğu hemşehrisinin önerisi ile aradığını iletti.

Akabinde elindeki dosyalarla bir gün geldi. Dosyalar incelendiğinde, dosyanın karara çıktığı, kararın da Yargıtay tarafından onandığını ve karar düzeltme aşamasında tekrar Yaragıtay'a geldiğini tespit ettik.

Gelen kişi davalıydı ve davayı kaybetmişti. Yargıtay nezdinde karara itiraz eden ve karar düzeltme talebinde bulunan da kendisiydi.

Ancak, Yargıtay'daki temyiz istemi de bozmayı gerektirmiyordu. Kaybedilen davanın da onanması doğru ve yerindeydi. Bunun üzerine, yapılacak hiç bir şey olmadığı ifade edildi. Evet karar düzetlme aşamasındaydı, ancak, karar düzeltme talebinde de yeni hiç bir şey olmadığı gibi, bu usule başvurmayı gerekli kılacak bir durum yoktu. Tabiri yerinde ise boşa başvurulmuştu.

Kişiye yapılacak bir şey olmadığı tekrar tekrar söylenmesine rağmen, ısrarla " benim davamı al", "dilekçe yaz" vs. cümleleri ile çaresizlik içerisinde kişi tarafından sürekli ifade edildi. Israrla ücret ödenmek isteniyor, para ödemek istiyordu. Elbette netice alınamayak bu husustaki ricalar kabul edilmedi...Kişi veda etti...

Ertesi gün telefon ile arayan kişi bana "avukat bey banka hesabını vermediniz" diyordu. Tanımadığım kişiye, ne bankası, ne hesabı vs. dediğimde, arayanın önceki gün gelen kişi olduğu ortaya çıktı. Sorduğumda, sonradan gittiği kişi ile dava konusunda anlaştığını, hatta anlaştığı rakamı da söyledi. Pazarlık yapmış, bir miktar indirim de yaptırmış olduğunu iletti. Bana olağanüstü ilginç geldi. Netice mutlak sıfır olacaktı. Niçin bu dava alınır, bu doğru değil diye düşündüm ve kişiye bir öneride bulundum. Anlaştığı rakamın iki katını teklif etmesini, ama kazanıldığı takdirde paranın verilmesini teklif etmesini söyledim. Yani rakam diyelim 50.000 TL. ise. Biz ise 100.000 TL. teklif et, dedik. Ancak, kazanılırsa verilecekti. Bu tekliften sonra da alınan cevabın bize iletilmesini istedik.

Tekrar aradı. Teklif kabul edilmemişti. Yani, sadece bu kişinin parası alınacaktı, bu kişi ikinci kez darbe alacaktı. Bu öneri sayesinde kişinin tabiri caizse para kaptırması böylece önlenildi,

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam