Merakla Beklenen Zam Oranları Belli Oldu

Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları kesinleşti.

Merakla Beklenen Zam Oranları Belli Oldu

Haziran ayı enflasyon rakamları bugün belli oldu ve böylece milyonlarca memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisinin temmuz ayında alacakları zam oranları netleşti. İlk beş aylık enflasyona göre öngörülen zam miktarı yüzde 6.18'di. Bugün açıklanan enflasyon rakamlarına göre ise gelecek zam oranı yüzde 6.89 olacak. 

Buna göre yıl başında yüzde 3 zam alan memurlar, alacakları yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ek olarak ortaya çıkan 2.89 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak.

Piyasa beklentileri, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde oldu ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü.

Bu sonuçla, mayıs sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE'deki artış yüzde 10.9’a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleşti.  İşçi emeklilerinin geriye dönük 6 aydaki enflasyon kadar aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu.

İşte rakamlarla haziran ayı enflasyon verileri:

Enflasyon, haziran ayında düşüşe devam etti. TÜFE, beklentilere paralel olarak yüzde 0.27 düşüş gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 10.90'a geriledi. TÜİK verilerine göre; TÜFE'de (2003=100) 2017 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,27 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,90 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 9,36 artış gerçekleşti. 

memur zammı emekli zammı 2017 3 temmuz memur zam miktarı enflasyon zammı temmuz 2017 zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası