Millet Bahçesi Yapılacağı İfade Edilen Salda Gölü Nerededir? Salda Gölü'nün Coğrafi ve Fiziki Özellikleri

Millet Bahçesi Yapılacağı İfade Edilen Salda Gölü Nerededir? Salda Gölü'nün Coğrafi ve Fiziki Özellikleri

Millet Bahçesi Yapılacağı İfade Edilen Salda Gölü Nerededir? Salda Gölü'nün Coğrafi ve Fiziki Özellikleri

 Salda Gölü’ne ‘Millet Bahçesi’ Yapılacak

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak tanınan, beyaz, mavi ve yeşilin bir arada bulunduğu Salda Gölü'ne Millet Bahçesi yapılacağı duyuruldu. Burdur ziyareti kapsamında Salda Gölüne gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Salda Gölü’nün Türkiye’deki 17. Çevre Koruma Bölgesi olacağını açıklayan Kurum, göl kenarına insanların faydalanmaları için 2019 yılı içerisinde ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını söyledi.
 
Koordinatlar: 37.33°N 29.41°E
 
Salda Gölü
Dosya:Salda Gölü 2.jpg
Salda Gölü - Salda Gölünün panoramik görünümü
Dosya:Salda-Gölü Panorama.jpg
Konum Güney batı Türkiye
Koordinatlar 37.33° K 29.41° D
Yüzölçümü 43.70 km²(2013 DSİ)
En derin noktası 184 m
Yüzey rakımı 1316 m
 
Salda Gölü'nün Türkiye'deki konumu
Salda Gölü, Burdur'un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili hafif tuzlu karstik bir göldür. Göller Bölgesi içindeki, dışa akışı olmayan kapalı havzalı yapıdadır. Yüzölçümü yaklaşık 44 kilometrekaredir. 184 metreye varan derinliği ile Türkiye'nin 3. en derin gölüdür. Gölde oluşan hidromanyezit minerali 'biyolojik mineralizasyon'un en güzel ve güncel örneklerinden biridir.
 
Genel fiziki özelikler
Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın rekreaktif amaçlı kullanımına olanak sağlamaktadır. Salda Gölü Burdur ilinin yaklaşık 60 km batısında yer alır. Türkiye'nin en derin, en temiz, en berrak özelliklere sahip gölü olarak tanınıyor. Deniz seviyesinden yüksekliği 1140 m'dir. Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki, yaban domuzu, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapıyor. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada bulunmaktadır.
 
Fulora ve Fauna
Kış aylarında önemli sayılarda barındırdığı pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek Salda Gölü'nün uluslararası öneme sahip sulak alanlar içerisinde yer almasını sağlamaktadır. Çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili olup plajları vardır. Gölde dört balık (sazan, ot balığı, Salda yosunbalığı, çamur balığı), damalı su yılanı, ova kurbağası yaşar. Ot balığı Burdur'a, Salda yosunbalığı Salda Gölü'ne endemiktirsazan,ot balığı,çamur balığı,yosunbalığı,.
 
Hidrolojik Özellikleri
Salda Gölü, sert su ve çok yüksek alkalin özelliğine sahip bir göldür. Trofik durum indeksine göre besin maddesince fakir, oligotrofik özelliktedir. Fazlaca düşük azot ve fosfat ürünleri ve bunun sonucunda çok düşük klorofil a yoğunluğuna sahip olması bunun göstergesidir.
 
Salda gölü akarsular, yüzeye düşen yağış, yeraltısuları ile beslenir, buharlaşma ile su kaybeder. Gölün alan ve seviyesi yağışlara göre yıllar içimde değişir. Salda (Karakova) Dere, Doğanbaba Deresi, Köpek Deresi gibi sürekli akarsular ve Karanlık Deresi, Kuruçay, Kayadibi Deresi gibi mevsimlik akarsular Salda Gölü'ne dökülür. Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuştur. Hâlen çekilme devam etmektedir.
 
Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır. Göle 1989 yılında Doğal Sit Alanı statüsü verilmiştir. 2012 yılında mesire yeri olarak kullanılan göl çevresindeki 12 ha alan Salda Gölü Tabiat Parkı ilan edilmiştir.
 
 
Göl Kenarında Deve Gezisi
Dosya:Burdur salda golu ahmet baris isitan.jpg
 
 
 
Gölün kuşbakışı görünümü
Dosya:Lake Salda, 11 January 2017 From SunExpress TC-SED Flight.jpg
 
 
 
 
Yeşilova Salda Gölü Panoraması
Dosya:Salda Gölü 2.jpg
 
 
Vikipedi sözlükten alınmıştır....
millet bahçesi nedir salde gölü nerededir Salda Gölü'nün Coğrafi ve Fiziki Özellikleri Fulora ve Fauna salda gölü dere doğanbaba köpek deresi karanlık deresi tabiat parkı doğal sit alanı damalı su yılanı ova kurbağası ot balı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?