Osman Kavala ile birlikte Mehmet Ali Alabora dahil "16" kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Osman Kavala ile birlikte Mehmet Ali Alabora dahil "16" kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

Osman Kavala ile birlikte Mehmet Ali Alabora dahil

Osman Kavala ile birlikte Mehmet Ali Alabora dahil "16" kişiye ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi

1 yılı aşan bir süredir cezaevinde tutuklu olan olan iş adamı Osman Kavala ile birlikte  16 kişi hakkında Gezi Parkı eylemlerine dair sürdürülen soruşturmaya konu  iddianame tamamlandı. İddianamede şüpheliler hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

İddianamede şüphelilerin 2011 yılından bu yana gezi ve benzeri olayları yönlendirmeye başladığı iddia ediliyor. Şüpheliler, Gezi Parkı'na ilişkin Türkiye'de olan bütün hadiselerden mesul oldukları iddianamede ileri sürülüyor.

657 sayfalık iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi 15 gün içinde inceleyip karar verecek.

Konuyla ilgili  olarak savcılıktan yapılan açıklamada, "Şüpheliler hakkında Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme, tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi, ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme, 6136 sayılı yasaya muhalefet, nitelikli yağma, nitelikli yaralama, 2863 sayılı yasaya muhalefet, suçlarından iddianame tanzim edilmiş iddianame kapsamında 2013 yılında ülkemizde meydana gelen ve kamuoyunda Gezi Parkı olarak anılan ancak bir kalkışma olarak anılan hususlarla ilgili şüphelilerin söz konusu olayı 2011 yılından itibaren yönlendirme ve başlatmaya çalışmaları bu yönde hazırlık hareketlerinde bulunmaları ve yine 2013 yılında sahneye konulan bu kalkışma girişiminde olayların ve eylemlerin finansmanı ile koordinasyonun sağlanması hususundaki fiilleri iddianame konusu edinmiş olup yine şüphelilerin bu olayların tepe yönetiminde yer almaları sebebiyle bu kapsamda ülke genelinde meydana gelen şiddet olaylarınında TCK'nın 312/2 (hükümeti devirmeye teşebbüs) kapsamında dolaylı fail olmaları sebebiyle haklarında iddianame tanzim edilmiştir" denildi.

Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alınmıştı. Ardından 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine konulmuştu

Ağırlaştırılmış hapis cezası istenen 15 isim şöyle:

1- Osman Kavala

2- Mehmet Ali Alabora

3- Ayşe Mücella Yapıcı

4- Ayşe Pınar Alabora

5- Can Dündar

6- Çiğdem Mater Utku

7- Gökçe Yılmaz

8- Handan Meltem Arıkan

9-  İnanç Emekçi

10- Mine Özerden

11- Hanzade Hikmet Germiyanoğlu

12- Şerafettin Can Atalay

13- Tayfun Kahraman

14- Yiğit Aksakoğlu

15- Yiğit Ali Ekmekçi

16- Ali Hakan Altınay

mehmet ali alaboraya ağırlaştırılmış müebbet hapis osman kavala ayşe mücella yapıcı iddianame ayşe pınar alabora can dündar çiğdem mater utku gökçe yılmaz handan arıkan mine özerden yiğit aksakoğlu ali ekmekçi ali hakan altın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?