Ramazan Orucu Ne Zaman Başlıyor?

2018 Ramazan ayının ne zaman başlayacağı tüm Müslüman alemi tarafından merak edilip araştırılmaya başlandı. Mübarek üç aylar başladı. 11 ayın sultanı Ramazan ne zaman? 2018 Ramazan`da ilk oruç ne zaman tutulacak ilk sahur ve iftar hangi gün? sorularının cevabını haberimizin detayından öğrenebilirsiniz. İşte, 11 ayın Sultanı Ramazan başlangıç tarihi...

 Ramazan Orucu Ne Zaman Başlıyor?

Müslüman aleminin oruç ibadetini yerine getirdikleri Ramazan ayı milyonlarca Müslüman tarafından sorgulanmaya başlandı. Vatandaşlar 2018`de Ramazan ayının ne zaman başlayacağını merak ediyor. İşte Ramazan ayı başlangıç tarihi.

2018 RAMAZAN AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Tüm İslam dünyası için en önemli aylar olan üç aylar, 19 Mart 2018`de başlayacak. Ramazan`ın 1. günü 16 Mayıs 2018`e denk geliyor. Ramazan ayının bitişi ise 14 Haziran Perşembe akşamı olacak.

RAMAZAN BAYRAMI

İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan`ın ardından üç gün boyunca kutlanan dinî bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır.

Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Kur’an-ı kerim, Ramazanda indi. Kadir gecesi, bu aydadır. Ramazan-ı şerifte, iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

(İHA) 

ramazan 2018 ramazan ne zaman ramazan orucu ne zaman başlıyor kadir gecesi ramazan ayı başlangıç tarihi son dakika ramazan 2018
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adana'da Korkutan Patlama Sesi
Adana'da Korkutan Patlama Sesi
Küçükyumuk Ailesinden Acı Haber Geldi
Küçükyumuk Ailesinden Acı Haber Geldi