Reza Zarrab'dan Yeni İddialar

ABD’de İran’a yönelik ambargonun delinmesi iddiasıyla görülen davada İran ve Türk vatandaşı Reza Zarrab, dün tanık olarak ikinci kez jürili duruşmaya çıktı.

Reza Zarrab'dan Yeni İddialar

Zarrab’ın dünkü duruşmada verdiği ifadeye yansıyan önemli gelişmeler özetle şöyle:

FBI KORUYOR ÇÜNKÜ

Manhattan’daki tutukevinde aldığı tehditler nedeniyle FBI gözetimine geçtiğini söyledi.

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İranlı yetkililer arasında kendisinin de katıldığı birçok toplantı yapıldığını öne sürdü.

ÇAĞLAYAN VE ASLAN

Çağlayan ile NICU ve NICO (İran Ulusal Petrol Şirketi) yetkililerinin toplantısına eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve tek tutuklu sanık Mehmet Hakan Atilla’nın da katıldığını iddia etti. Bu toplantıya geç kalmasın diye İstanbul’da trafik müdüründen emniyet şeridini kullanmak için izin istediğini aktardı.

HİNDİSTAN’DAN TRANSFER

Toplantılardan birinde İranlı yetkililerden Halkbank’a baskı yapıldığını ve İranlıların Hindistan’daki paralarının da Halkbank üzerinden aktarılmasının konuşulduğunu söyledi. Buna göre; Hindistanlı şirket, Halkbank’ta hesap açıyor. Hindistan’daki ham petrol alıcısı parayı doğrudan Halkbank hesabına yatırıyor. Para oradan başka Türk bankasına transfer ediliyor ve Zarrab da oradan altın karşılığı alıp nakite çeviriyor ve uluslararası ödemeleri yapıyor.

PARAYI SAKLAMAK İÇİN

Zarrab’ın iddiasına göre; paranın aktarıldığı ikinci banka Arap Türk Bankası. Bu, savcılığın Zarrab’a Özgür Eker’le (Arap Türk Bankası yetkilisi) Ekim 2012’deki bir telefon görüşmesinin tapesini sormasıyla ortaya çıktı. Zarrab “Paranın çıkış noktasını saklamak için 2. banka kullanıldı” dedi.

 Aslan’ın “medyaya yansıdığı takdirde çöpe gideceği” önşartıyla kabul ettiğini öne sürdü.

Aslan’ın bu anlaşmayla ilgili aldığı riskten rahatsız olduğunu söylediğini ve kendisinden para istediğini ifade etti. Aslan yanıt olarak ödeme yapmadan önce Çağlayan’dan onay istediğini söyledi.

“Zafer Çağlayan şirketimin hesaplarını arada kontrol ederdi. Çağlayan’ın bilgisi olmadan hiçbir şey yapmayacaktım. Zaten Çağlayan’dan hiçbir şeyi gizlemedik. Onun bilgisi dışında hiçbir şey yapmadık. Çağlayan, Aslan ile yapacağımız işlemleri görmezden geleceğini söyledi” dedi.

ZİRAAT VE VAKIFBANK

Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın İran’la ticarete dahil olmak istediği iddiasını dile getirdi. Savcı Yardımcısı Sidhardha Kamaraju, “O dönemde Türkiye’de başbakan kimdi” diye sordu. Zarrab, “Recep Erdoğan” yanıtını verdi.  (Hürriyet)

reza zarrab 1 aralık son dakika ali babacan zafer çağlayan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası