Rüzgar Çetin bir polisin ölmesi, diğer polisi ağır yaralanmasından dolayı niçin bir gün hapis yattı?

Rüzgar Çetin bir polisin ölmesi, diğer polisi ağır yaralanmasından dolayı niçin bir gün hapis yattı?

Rüzgar Çetin bir polisin ölmesi, diğer polisi ağır yaralanmasından dolayı niçin bir gün hapis yattı?

Rüzgar Çetin bir polisi öldürüp, diğer polisi ağır yaralamaktan dolayı niçin bir gün hapis yattı?

Aslında Rüzgar Çetin bir polisin ölününe diğerinin ise ağır yaralanmasından dolayı bir günlük cezayı çekmedi. Ünlü yönetmen Sinan Çetin’in mahdumu Rüzgar Çetin, bu bir polisin ölümü ve diğerinin de yararlanmasından önce de vukuatı vardı. Rüzgar Çetin, İstanbul Beşiktaş’ta ünlü bir gece kulübünde karıştığı kavga nedeniyle “kasten yaralama” suçundan 2011 yılında 1 yıl 8 ay hapis cezası almıştı. Mahkeme de ceza iki yılın altında olduğu gerekçesiyle “hükmün açıklanmasının geri bırakılması”na karar vermişti (mahkeme istese iki yıl ceza verebilir ve Rüzgar Çetin bu kararla da cezaevine girebilirdi. Ancak iki yıla çok yakın bir ceza tayin edilmesi sonucu Rüzgar Çetin'de “hükmün açıklanmasının geri bırakılması” imkanından yararlandırılmıştı.

Rüzgar Çetin beş yıl içinde kasıtlı suç işlemezse bu cezası düşecekti. Fakat, Rüzgar Çetin beş yıl dolmadan, iki yıl sonra başka bir kavgaya daha karıştı. Bu olayda da “kasten yaralama ve tehdit” suçlarından 6 bin TL para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ne (Yeni bir suç işlendiğini) ihbarda bulunarak, Rüzgar Çetin’in “hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartını ihlal ettiğini ve beş yıl içinde yeni suç işlediğini” bildirdi. Bu durumda önceki suça ilişkin açıklanmayan bir yıl sekiz aylık ceza kararı açıklandı. Bunun üzerineRüzgar Çetin  19 Nisan 2018’de  tekrar hakim karşısına çıktı. Mahkeme, sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını kaldırarak daha önce verdiği 1 yıl 8 ay hapis cezasını açıkladı ve karar kurdu. İşte Rüzgar Çetin bu suç nedeniyle bir gün yatarak tahliye oldu. 

Rüzgar Çetin hakkındaki işlemler 2016 yılından önce tekemmül ettirilseydi. Rüzgar Çetin 18 ayın üçte ikisini ceaevinde geçirecekti. Onun imdadına ise 671 sayılı kararname KHK yetişti. Bu KHK'nın detayları için tıklayınız. Bu KHK ne getirdi: 671 Saylık KHK ile, "Denetimli serbestlik bir yıldan iki yıla çıktı, üçte iki olan meşruten tahliye süresi 1/2 oldu. Buna göre 6 yıl cezası olan 1 yıl hapis yatacaktır.
4 yıl cezası olan ise hapis yatmayacaktır." hükümleri getirildiğinde ve düzenleme 1.7. 2016 tarihine kadar işlenen suçlar için geçerli olduğundan Rüzgar Çetin'e piyango vurmuş oldu. 2011 yılında işlenen suş "beş" yıl sonra yapılan düzenlemeden yararlanmış oldu.
Böylece de, Rüzgar Çetin, 21 Mayıs 2018’de Maltepe Açık Cezaevi’ne giderek teslim oldu ve KHK kapsamında denetimli serbestlikten  faydalandı. Cezaevi yönetiminin de “iyi hal” kapsamında Rüzgar Çetin’i aynı gün serbest bırakıldı.

POLİSLERİ ÖLÜMÜ VE YARALANMASI NASIL GERÇEKLEŞTİ, YARGI NEYE KARAR VERDİ.

Ünlü ve oldukça zengin olduğu duyumları alınan yönetmen Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin, 2016’da Beşiktaş’ta alkollüyken kullandığı aracıyla yaptığı trafik kazasında polis İsmet Fatih Alagöz’ün ölümüne, polis Emre Tetik’in ise yaralanmasına neden olmuştu. Olayda ölen polisin yakınları (haricen aldıkları tahmin edilen) paralar nedeniyle şikayetten vazgeçtiği şeklinde duyumlar olmuştu. Sonrasında ise,  tutuklanan ve 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Çetin’in “tutuklu kaldığı süre, aldığı ceza ve mağdurların şikayetinden vazgeçmesi” nedeniyle tahliyesine karar verilmişti. Tahliyeden sonra savcı karara itiraz etmişti. Bunun üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nde görülen davada Rüzgar Çetin ‘iyi hal’ indirimi de alarak 7.5 yıl hapse mahkum olmuştu. Bu dosyada halen Yargıtay’ın kararı bekleniyor. Henüz bu kararın infazına geçilmiş değil.

 

 

rüzgar çetin sinan çetin rüzgar çetin niçin serbest bırakıldı rüzgar çetin tahliyesindeki tüm detaylar khk 671 sayılı khk denetimli serbestlik rüzgar çetinin işlediği suçşar adam öldürme alkol uyuşturucu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?