Sabire Aydemir Google’a Doodle Oldu

Türkiye’nin ilk kadın veterineri Sabire Aydemir Google’a doodle oldu.

Sabire Aydemir Google’a Doodle Oldu

Türkiye'nin ilk kadın veteriner hekimi unvanını taşıyan Sabire Aydemir Google'da Doodle oldu.

Sabire Aydemir 1 Şubat 1910 yılında Kastamonu İnebolu ilçesinde doğdu. İlkokulu İnebolu'da, ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi'de 1933'te tamamladı. Tıp fakültesine giderek doktor olmayı planlarken, o sene ilk olarak veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenince hayvanlara olan sevgisi nedeniyle veteriner hekimliği tercih etmiştir.

1937 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'nde bakteriyoloji dalında asistan olarak 5 yıl daha çalıştı; Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde çalıştı.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Hanım; bir kız bir erkek çocuk annesiydi. Sabire Aydemir, Ankara'da 4 Temmuz 1991 yılında hayatını kaybetti.

 

 

sabire aydemir google google doodle son dakika doodle nedir google doodle nedir sabire aydemir kimdir kadın veteriner sabire aydemir hayatı veteriner
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam