Sahurda Süt İçmek Tok Tutuyor

Uzman doktorlar, sahurda hangi besinlerin tok tutacağına ilişkin açıklama yaptı. Ramazan Ayı'nda sahurda almanız önerilen besinler haberimizde;

Sahurda Süt İçmek Tok Tutuyor

23 Haziran 2009 tarihinde Kayseri'de kurulan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi'nin Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Neriman İnanç, bir bardak sütün açlık hissinin 5 saat süreyle geciktirdiğini hatırlatarak. oruç tutanlara sahurda mutlaka bir bardak süt içmelerini önerisinde bulundu.

Ramazan Ayı boyunca sağlığa dikkat edilmesinin çok önemli bir husus olduğunu dile getiren İnanç, metabolizmaya zarar vermemek adına oruç tutanların mutlak suretle sahura kalkmaları gerektiğini vurguladı. Sindirimi diğer besinlere göre daha uzun süren ve kan şekerini çok kısa bir sürede değiştirmeyecek besinlerin tercih edilmesinin önemine değinen Profesör Doktor, içerdiği protein miktarı yüksek besinlerin acıkmayı geciktirdiğini dile getirerek, 'Süt hem protein miktarı yüksek olduğunu bildiğimiz bir besin hem de sıvı ihtiyacını karşılayacak bir alternatif' dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim adamlarının yaptığı araştırmalar kapsamında sütün insanların açlık hissini en aza indiren besinler arasında ilk sırada geldiğini hatırlatan Neriman İnanç, açlık durumunda kullanılan glikojen depolarına en büyük desteği vererek vücut için gerekli enerji ihtiyacının karşılanması için sütün sağladığı faydaları anlattı.

Bileşiminde bulunan yağların midede uzun süre kaldığını, bu durumunda açlık hissini geciktirdiğini dile getiren İnanç, başta kalsiyum olmak üzere bir çok mineralin de vücuda alınmasının en kolay yolunun süt içmek olduğunu dile getirdi.

 

ramazan ayı sahurda tok tutan besinler sahurda süt içmek susuzluğu ne giderir ramazanda kilo almayı ne önler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Akademisyen Cinayetinde Şok Detay
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası
Başkent'te Aynı Noktada İki Trafik Kazası