Şükrü Kızılot Kimdir?

Şükrü Kızılot Kimdir?

Şükrü Kızılot Kimdir?

Şükrü Kızılıot Kimdir?

 Hürriyet Gazetesinin köşe yazarlarlığı da yapan Şükrü Kızılot beyin kanaması teşhisiyle hastaneye kaldırıldıktan sonra bir daha kamuoyu önünde hiç yer almamıştır.  Türkiye’nin önde gelen ekonomi yazarlarından Prof. Dr. Şükrü Kızılot  Ankara’da beyin kanaması geçirerek Güven Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. Şükrü Kızılot ‘un hastaneye yatırılması haberi tüm okurları ve medya dünyasını büyük üzüntüye uğratmıştı. Hastane yönetiminden yıllar önce  yapılan açıklamada “Hastamız acil servise getirilerek, gerekli tetkikleri ve acil müdahalesi yapıldıktan sonra yoğun bakım ünitesine alınmış, takip ve tedavisine devam edilmektedir.” Şeklinde açıklama yapılmıştı.

Peki Şükrü Kızılot Kimdir?

Şükrü Kızılot, 1958 yılında Çorum’da doğmuştur. Zorlu geçen öğrencilik ortaokulda simit sattı, lisede inşaatlarda çalışarak eğitimine devam etti.

Parasız ve işsiz olduğu için ODTÜ İşletme’yi kazandığı halde, kaydını yaptıramadı. Bir Milletvekilinden yardım istedi olmadı. Aradan zaman geçti Maliye Bakanlığı’nın açtığı memur sınavına girdi ve Kırıkkale Vergi Dairesi’nde işe başladı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne de kaydını yaptırdı. Devam mecburiyeti yoktu ama sınavlara gitmesi gerekiyordu. Kırıkkale Vergi Dairesi’nden sonra tayini Ankara’ya çıktı. Bu arada üçüncü sınıfa geçmişti.

Maliye Bakanlığı’nda 8 yıl çalıştı.

Bu dönemde Gelir Vergisi Kanunu’nda vergiyle ilgili on satırlık çok önemli bir madde vardı. Bu konuyla ilgili 6 sayfalık açıklayıcı bir not çıkardı. Bu notları mali müşavir ve muhasebecilerin ilgisini çekmesiyle vergi konusunda kitap yazmaya karar verdi. İlk kitabı da çok genç bir yaşta 21 yaşında ‘‘Vergi Uygulamasında Ortalama Kár Hadleri’’ adıyla bu on satırlık kanun maddesinin açıklaması oldu.

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun olunca, önce Adana İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde, sonra Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Fakültesi’nde asistan olarak görev yaptı. Akademik kariyerine de; master, doktora, doçentlik ve profesörlük olarak devam etti.

Ekonomik Bülten’de 1989 yılından itibaren 6 yıl vergi konusunda yazdı. 1995 yılından itibaren de Sabah Gazetesi’nin yöneticisi Zafer Mutlu’nun teklifi ile gazetede vergi konusunda köşe yazısı yazmaya başladı ve 8 yıl devam etti.

“Vergi Hukukunda Servet Beyanı”, “Vergi Uyuşmazlıklarının İdari Aşamada Çözümlenmesi”, “Türk Vergi Hukukunda Sahte ve Kapsamı İtibariyle Yanıltıcı Belge Düzenlenmesi ve Kullanılması” ve “Türk Vergi Hukukunda Örtülü Kazanç ve Örtülü Sermaye” konularında; master, doktora, doçentlik ve profesörlük tez çalışmaları vardır.

Gazi Üniversitesi İktisadi Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünde Öğretim Üyeliği yapmakta ve aynı üniversitede Maliye ve Vergi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevi de vardır. Ayrıca part-time olarak, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde ve Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak da görev yapmaktadır.

Şükrü Kızılot, 1988-1992 yılları arasında PETKİM Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Dönemin Maliye Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını yürüttü.

1999 yılında Nokta Dergisi’nin ‘‘Doruktakiler’’ Özel Bilim Ödülünü alarak ‘‘Yılın Bilimadamı’’ seçildi.

Şükrü Kızılot, Avukat Zuhal Kızılot ile evlidir. Şükran adında bir kızı vardır.

Sabah Gazetesi’nde, 8 yıl süre ile haftada 6 gün, Eylül 2002’den bu yana da Hürriyet Gazetesi’nde, haftada 5 gün ve aylık Yaklaşım Dergisi’nde güncel mali ve ekonomik konularla ilgili düzenli olarak yazıları yayınlanmaktadır.

Şükrü Kızılot'un kızı  Şükran Kızılot da babasının izinden gitmişti. Türkiye’de Başkent Üniversitesi’ni, İngiltere’de Westminister Üniversitesini bitiren ve Kent Üniversitesi’nde uzmanlık eğitimini tamamlayan Şükran Kızılot, “Babam Maliye kökenli, ben avukatım. Ama vergide tabii ki ondan etkilendim” demişti..
Prof. Dr. Şükrü Kızılot da, sağlıklı olduğu dönemde  “Kızımın bu mesleği devam ettirmesinden gayet tabii ki çok mutluyum” diyerek, şunları söyledi:
“Kızılot soyadının devam etmesi çok önemli. Bugüne kadar 58 cilt kitap yazdım. Bu kitaplar da benim diğer çocuklarım. Bunların yaşaması, devamlılığı için kızımın da ilgilenmesi gerekiyordu. O da gerek burada, gerek yurtdışında bitirdiği üniversitelerle bu olaya yeterince hakim olacağını fazlasıyla gösterdi.”

Şükrü Kızılot’un vergi ve muhasebe konularıyla ilgili olarak şimdiye kadar 58 cilt kitabı, 8 adet mizah kitabı, 4000 civarında da makalesi yayımlanmış olup, en çok ilgi gören kitapları şunlardır:

Kitapları:

Şirketler Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku (5 Cilt, 7. Baskı)

– İnşaat Muhasebesi Vergilendirilmesi ve Hukuku (16. Baskı)

– Servet Beyanı ve Uygulaması (3. Baskı)

– Vergi Uygulamasında Ortalama Kar Hadleri (4. Baskı)

– Vergi Güvenlik Önlemleri (2. Baskı)

– Gelir Vergisi Kanunu ve Uygulaması (6 Cilt)

– Kurumlar Vergisi Kanunu ve Uygulaması (5 Cilt)

– Vergi Usul Kanunu ve Uygulaması (8 Cilt)

– Vergi Uyuşmazlıklarıyla İlgili Danıştay Kararları ve Özelgeler (8 Cilt)

– Memleketimden Vergi Manzaraları (2 Cilt)

– Vergi Hukukunda Örtülü Kazanç ve Örtülü Sermaye

– Gayrimenkul Rehberi (9. Baskı) (Ekrem Sarısu, Sezgin Özcan, Av.Zuhal Kızılot ile birlikte)

– Vergi İhtilafları ve Çözüm Yolları (20. Baskı)

– AB Yolunda Mali Dünyamız (Doç.Dr. Cem Kılıç ve Okan Müderrisoğlu ile birlikte)

– Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi (Prof.Dr. Metin Taş ile birlikte) (4. Baskı)

– Kaçakçılık Suçları ve Naylon Fatura İhtilafları (4. Baskı)

– Katma Değer Vergisi Kanunu ve Uygulaması (6. Baskı)

– Kiraz Kedi’nin KDV’si (7. Baskı)

şükrü kızılot Şükrü Kızılot Kimdir?şükrü kızılot neden öldü şükran kızılot kimdir zuhal kızılot ne iş yapar şükran kızılıot ne iş yapar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yağmur Ankara'da Hayatı Felç Etti
Yağmur Ankara'da Hayatı Felç Etti
Erzincan'da Korkunç Kaza
Erzincan'da Korkunç Kaza