Taşeron İşçi Kadroya Kavuşuyor mu? Taşeron İşçiye Kadro Konusunda Son Dakika Haberleri,

Taşeron İşçi Kadroya Kavuşuyor mu? Taşeron İşçiye Kadro Konusunda Son Dakika Haberleri,

Taşeron İşçi Kadroya Kavuşuyor mu? Taşeron İşçiye Kadro Konusunda Son Dakika Haberleri,

Taşeron İşçi Kadroya Kavuşuyor mu? Taşeron İşçiye Kadro Konusunda Son Dakika Haberleri,

Hükümet kanadında, Başbakan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili  Bekir Bozdağ, TRT Haber'de katıldığı canlı yayında kimi açıklamalarda bulundu. Canlı yayında hükümetin icraatları ve proğramına ilişkin de Bozdağ, geniş açıklamalarda bulundu. İşte yazımızın konusu da olan 800.000 civarında  taşeron işçisi de bunlardan biriydi. Anayasa değişikliği öncesi neredeyse üç ayda yapılacak bir mevzuat değişikliği ile kadro müjdesi verilen taşeron işçileri çok uzun zamandır kadroya kavuşamamışlar, tamamen ümitsizliğe kapılmışlardı. Yozgat Milletvekili ve hükümet sözcüsü Bozdağ, yöneltilen soruya şöyle cevap verdi, taşeron işçiye kadro konusunun hükümetin gündemi içerisinde yer aldığını, taşeron meselesiyle ilgili Başbakanın önderliğinde görüşmeler yapıldığını belirten Bozdağ, "Taşeron konusu hükümetin gündeminde, toplantılar yapıldı, Başbakanımızın Başkanlığında, toplantılar yapıldı, müzakereler gerçekleştirildi, bazı çalaşımlar için talimatlar verildi, ilgili bakanlıklar birlikte çalışıyorlar, bu çalışmalar belli bir noktaya geldi, önümüzdeki yasama yılı içerisinde bu konuda atılması gereken adımlar atılacak" dedi.  

DAHA ÖNEMLİSİ TAŞERON İŞÇİLERLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMADA MALİYE BAKANI AĞBAL'DAN GELDİ 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeron işçilere kadro konusunda şu ifaderi kullandı;

Bu konu gerçekten çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiriyor. 1 milyona yakın insanımız kamu ile ilişkili konularda hizmet sunuyor. Onlar gerçekten emekli ve yürekleri ile hizmete katkı veriyorlar. Sistemin değiştirilmesi ve kamuya doğrudan hizmet vermek istiyorlar. Geçmişte uzun süre çalışmalar yaptık. Çok basit görünmüştü, işin içine girince her bir alımda sözleşmeler çok farklı. Farklı hizmet verme biçimleri var, hizmet veren kişilerin sözleşmedeki konumları da farklı. Çalışma aylarca sürdü. İşin içinden çıkamadık. En sonunda dedik ki, bu çalışmayı yapmamız gerekir dedik. Sözleşmeli modele dayanır bir modeli de sunduk. Önceki yapılan çalışmaları da dikkate almak suretiyle bir çalışma yapılıyor. Toplumun geniş bir beklentisi olduğunu biliyoruz. Çalışma Bakanlığımızın çalışmaları yakın zamanda ortaya çıkacak. Ben çok uzak olmayan vadede bu çalışmaların sona geleceğine inanıyorum. İnşallah tatlıya bağlayacağız"

BAKAN ÖZLÜ’DEN ÖNCEDEN YAPILAN AÇIKLAMA,

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, taşeron işçilere kadro konusunda 2 alternatifin hazırlandığını, birine karar vereceklerini söyledi. Özlü, taşeron işçilerle ilgili kadro konusuna ilişkin soruya, "Bu konuda bir çalışma yaptı hükümetimiz. İki alternatif gündemde, Bakanlar Kurulu'na sunum yapıldı, bunlardan birisine karar vereceğiz" yanıtını verdi. Ancak Bakan Özlü, bu alternatiflerin ne olduğuna ilişkin bilgi vermemişti.... 

KONU HAKKINDA ÖNCEKİ AÇIKLAMALARIMIZ ŞÖYLEYDİ!

 Taşeron ne demek? Taşeron işçi anlamı nedir?

Taşeron, Fransızca’daki “tacheron” kelimesinden gelmektedir.  Bir taşeron genellikle bir projenin belirli bir görevini yerine getirmek amacıyla genel yükleyici tarafından tutulan firmaya denilmektedir. Örneğin bir inşaat işinde genellikle konutların elektrik donanımı, doğraması yada su tesisatı ayrı ayrı taşeronlara verilmektedir. Başka bir örnek daha verecek olursak günümüzde bazı askeri kurumlar yemek gibi organizasyonları dışarıdan bir firma ile anlaşarak yaparlar. İşte burada firmaya taşeron firma ve bu firmada çalışanlara da taşeron işçi denilir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışanlara ise taşeron işçi denilmektedir. Taşeronlar, tali işveren, alt işveren, alt işletici, alt ısmarlanan gibi isimlerle de anılmaktadırlar.

Taşeron işçiler günümüzde artık bir çok iş ve birçok şirket tarafından yardımcı işlerde kullanılmaktadırlar.  Taşeron işçilerin bu denli fazla tercih edilmesinin sebebi, asıl iş sahiplerinin yani şirketlerin yanında çalıştırdıkları işçilerin sigorta, sosyal imkanı vb. masraflarından kurtularak üzerindeki yükleri taşeron firmalara atmak istemelerindendir. Şirketler bu şekilde daha fazla kar gütme amacı taşımaktadırlar.  Fakat henüz tam olarak tanımı yapılmamış, çalışma şartları iyileştirilmemiş hatta tam olarak oturtulamamış taşeron işçilerin hakları bu gibi durumlarda kenara atılarak haddinden fazla çalıştırılıp emeklerinin karşılığını tam olarak alamamaktadırlar.  Nedeni ise oldukça basittir:

Taşeron işçiler kadroya kavuşuyor!

Yukarıdaki başlık bugün için şaka gibi oldu. Çünkü 2017 yılı başında Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Müezzinoğlu şunları söylemişti: "Taşeron çalışanlar biraz sabırlı olsunlar, 4-5 ay içinde verdiğimiz sözü tutmaya çalışacağız." Hatta referandum sırasında billboardlarda yapılan Çalışma Bakanlığı açıklamalarında da "dört bakan konu üzerinde çalışıyoruz. Kısa sürede netice alınacak" şeklinde duyurular da yayınlanmıştı. Sadece Çalışma Bakanı değil, başbakan da taşeron işçiye kadro konusunda geçtiğimiz Mart ayında müjdeler vermişti.

Ama uzun süre boyunca anlaşılmaz bir şekilde bu konu hiç gündemde yokmuş gibi açıklamalar geldi.

Ülkemiz de istihdam edilen bir milyona yakın taşeron işçisi kamuya alınabilmek için taşeron yasasının kabul edilmesini haklı olarak isterken ve taahhütlerin gerçekleşmesini beklerken sürprizle karşılaştılar. Uzun süredir gündemde olan ama somut bir çözüm için adım atılmayan, ve fakat hep sözler verilip taahhütler yapılan taşeron işçiye kadro konusunda bir yasal düzenlemenin gelmemesi sürekli taşeron işçileri beklenti içinde bırakıyordu.

Bu nedenle de taşeron taşeron yasası hakkında açıklama yapılmasını ve taşeron işçi konusunun  bakanlar kurulu gündemine gelmesini işçiler talep etmekteydi.

İşçilerin bu son derece insani ve son derece haklı taleplerine karşılık olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron yasası hakkında önemi bir açıklama yaptı. Bakan Mehmet Müezzinoğlu'nun yaptığı açıklaması bir milyona yakın taşeron işçiyi üzmüştü...

taşerona kadro müezzinoğlu ile ilgili görsel sonucu

ÜÇ DÖRT AY SABREDİLSİN, TAŞERON İŞÇİ SORUNU ÇÖZÜLECEK DENİLİRKEN, BU KEZ GÜNDEMİMİZE ALMADIK AÇIKLAMASI GELDİ:
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında takvimi henüz belirlemeyemedik cümlesini  kullandı. Bilindiği üzere taşerona kadro için bir takvim belirlenecek, bakanlar kurulunda görüşmeler yapılacak ve belirlenmiş olan takvim doğrultusunda taşeron yasası görüşmeleri yapılacaktı. Ancak takvimin halen belirlenemediği ifade edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sözlerini taşeron hakkında şu anda henüz gündemimize almış değiliz ifadesini kullanması ise şaşkınlık yarattı. Bu açıklamadan sonra bir milyona yakın taşeron işçisine çok üzücü haber verilmiş oldu. İşçilere bu sene kadro verilmesi planlanıyor ancak kadro verilmesi ve görüşmeler taşeron yasası hakkında takvimin belirlenmesinden sonra yapılacaktır. 

Başbakan Yıldırım'ın referandum sırasındaki açıklamaları ise şöyleydi:  "Salona girdiğimizden beri geçici orman işçilerinin sorunlarının çözümü konusunda taleplerinizi sağır sultan bile duydu. Sorununuzu en açık bir şekilde en yüksek perdeden burada huzurumda ilettiniz. Siz görevinizi yaptınız. Şimdi bize düşen sizin sorunlarınızı torunlara havale etmek değil çözmektir. Türkiye’de mevsimlik işçi geçici işçi taşeron işçisi ve buna benzer kamuda var olan önemli de bir sorunumuz var. Sorunları çözerken asla populizm yapmadık. Ümit verip arkasını getirmek bizim en büyük hassasiyetimizdir. Bu konuyu biliyoruz bunun çözümünün kolay bir iş olmadığını da biliyoruz. Herkesi mutlu edecek bir çözümü üretme konusunda gerek taşeron işçilerimiz gerek mevsimlik işçilerimiz bu sorunları çözmek için gereken talimatları verdim çalışmalarını yapıyorlar. İnşallah uygun bir çözüm mutlaka bulunacak. Biz hiçbir konuyu bugüne kadar çözümsüz bırakmadık bundan sonra da bırakmayız."

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu taşeron kadro konusunda takvimin belli olmadığını söyledi. Türkiye’de hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli sayıda ‘taşeron’ adı altında çalışan var. İçlerinde memur görevlerini yapanlar da var, çok önemli pozisyonlarda olan da. Ancak birçoğunun kadrosu ya ‘temizlik işçisi’ ya da ‘mutfak elemanı’ olarak gösteriliyor. Yani kanun diliyle ‘muvazaa’ yapılıyor.

TAŞERONA KADRO KONUSUNDA ÖNCEKİ BAKAN AÇIKLAMASI;

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron işçilere kadro çalışması ile ilgili ise "Şu anda onunla ilgili hükümetimizin çalışma takvimini belirlemedik" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, : "Şu anda onunla ilgili hükümetimizin çalışma takvimini belirlemedik. İnşallah onunla ilgili de bir çalışma takvimini Sayın Başbakan’ımız verdiği zaman ilgili Maliye, Ekonomi, Çalışma bakanlıkları olarak bir çalışmayı gündemimize alacağız; ama şu anda daha henüz gündemimize almış değiliz."

TAŞERON İŞÇİ TAŞERONA KADAR TAŞERON SON DAKİKA TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINIYOR MU 23 AĞUSTOS TAŞERON TAŞERON SON DAKİKA HABERİ taşeron işçiler ne zaman kadroya alınıyor taşeron işçi ne demek son dakika haberleri bugünkü taşe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?