Türkiye'yi nefrete boğan eşe karşı şiddet olayında neler olacak?

Türkiye'yi nefrete boğan eşe karşı şiddet olayında neler olacak?

Türkiye'yi nefrete boğan eşe karşı şiddet olayında neler olacak?

eşe şiddet ile ilgili görsel sonucu

Patnos İlçesi, Andaçlı köyünde yaşayan ve eşi C.Ş'ye ağır şiddet uygulayıp dışkı yedirme görüntülerini sosyal medyada paylaşan M.Ş.Ş hakkında önemli gelişme yaşanmıştı...(Ayrıntı için tıklayınız)

Geçtiğimiz gün, Patnos İlçesi, Andaçlı köyünde yaşayan Mehmet Şakir Ş.’nin eşi C.Ş.’ye eziyet yapıp, dışkı yedirmeye baskısını kaydederek sosyal medyada paylaşması üzerine Cumhuriyet Savcılığını re'sen harekete geçirmişti.

cumhuriyet savcısı resmi cübbe ile ilgili görsel sonucu

Bilindiği gibi bir suça muttali olan Cumhuriyet Savcıları re'sen (kendiliğinden) harekete geçerek soruşturma başlatabilmek görev, yetki ve sorumluluğuna sahiptirler. Sadece savcılık makamları değil, suçu görevi nedeniyle tespit eden tüm kamu görevlilerinin de bu tespit ettikleri suçu ayrıca bildirme, ihbar etme zorunluluğu da ikinci bir hazırlık soruşturması nedenidir. Üçüncü, ön soruşturma başlatılması yolu, suçtan zarar görenlerinlerin, mağdurların da bizzat müşteki olarak başvurmaları, ya da şikayete bağlı olmayan suçlarda tüm vatandaşların şikayeti ile kamu davası açılmasına giden bir süreç ve öncelikle hazırlık soruşturması ve devamında da ceza davasının açılarak son soruşturmaya geçilmesi cezalandırma yollarındandır...

Geçtiğimiz gün, M.Ş. kaydettiği ve sosyal medyada paylaştığı video görüntülerinde  küçük çocuğunun  dışkısını eşine yedirmeye çalışmıştı... Re'sen harekete geçen savcılık makamı, soruşturma başlatarak, şüpheli Mehmet Şakir Ş. hakkında şüphelinin ifadesini almıştı. Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesinin alınmasının ardından Patnos Cumhuriyet Savcılığı, şüphelinin, Patnos Sulh Ceza Hakimliğine tutuklanması talebiyle göndermiş, M.Ş.'de  Sulh Ceza hakimliği  tarafından eziyet suçundan tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Şimdi şüpheli hakkında nitelikli eziyet suçudan kamu davası açılması bekleniyor.

Nitelikli eziyet suçunun cezası nedir?

nitelikli eziyet ile ilgili görsel sonucu

Eziyet suçunun eşe karşı İşlenmesi hâlinde, kişi hakkında üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Suçun adi halinde ceza iki yıldan beş yıla kadar iken eşe karşı, ana ve babaya karşı ve çocuğa karşı fiil işlendiğinde üst sınır 8 yıla kadar çıkmaktadır.

Önce şüpheli böyle bir ceza yaptırımına tabi olacaktır.

Bunun dışında neler olacaktır?

Eziyet gören kadın ağır kusurlu eşe karşı boşanma davası açarak, boşanma davasını kazanabilecektir. Bu durumda, eziyet gören kadın, boşanma ile birlikte eziyetin durumu da dikkate alınarak, eziyet yapan eşinden maddi ve manevi tazminat isteyebilecektir. Aynı zamanda eziyet gören kadın; isterse kendisi için yoksulluk nafakası ve çocukları için de iştirak nafakası talep edebilecektir.

eziyet gören kadın haklı nedenle boşanma nitelikli eziyet cezası eziyet eden ağır kusurlu eş yosulluk nafakası iştirak nafakası maddi tazminat manevi tazminat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Kalın'dan Bedelli Askerlik Açıklaması
İbrahim Kalın'dan Bedelli Askerlik Açıklaması
Hastane Otoparkında Çatışma
Hastane Otoparkında Çatışma