Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini söyledi.

Üniversiteye Giriş Sistemi Değişiyor

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 2017-2018 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuştu. Saraç üniversite giriş sisteminin değiştirileceğini söyledi. Saraç Türkçe ve matematiğin sınav sisteminde merkezde olacağını belirtirken, sınavın bir hafta sonunda başlayıp bitirilmesini planlandığını ve 18 puan türünün azaltmaya çalışıldığını ifade etti.

Saraç'ın açıklamasından satır başları;

Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir, canlıdır. Bu durum birtakım değişiklikleri tabii olarak gündeme getirmektedir. Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte daha yalın ve sade bir sistemi Türkiye'ye kazandırmanın kaçınılmaz olduğu da bir gerçektir.

Giriş sistemi şu an 2 aşamalı. İlki Mart diğeri Haziran ayında ve toplam 5 gün. Bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Sınavı 1 haftada gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bir değişiklik de puan türünde olacak. 18 puan türünü de azaltmayı planlıyoruz. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türü olacak. Türkçe ve Matematik, bu sınavın merkezinde olacak. Milyonlarca öğrenci ve aileye belirtmek isterim ki asla tedirgin olmasınlar, sorular aynen eskisi gibi Milli Eğitim müfredatından olacak. 

(AA, CNN Türk)

 

 

yök yüksek öğretim kurulu üniversiteye giriş sistemi yekta saraç son dakika üniversite üniversite sınavı yök başkanı üniversiteye giriş sınav sistemi eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?