Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker’in mirası ne olacak?

Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker’in mirası ne olacak?

Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker’in mirası ne olacak?

 


Vatan Şaşmaz ve Filiz Aker’in mirası ne olacak?
Bu konu hakkında yazı yazılması gereği özellikle Filiz Aker’in ağabeyi ve şu an cezaevinde olan Sümer Bayer’in kimi açıklamaları ile önem kazanmıştır. Miras konusu ile Sümer Bayer’in ne ilgili var denebilir, işte ilgisi olup olmadığı bu yazı ile ortaya çıkacaktır.
Önce Vatan Şaşmaz’ın mirasına bakalım. Ölmeden önce Vatan Şaşmaz’ın eşinin hamile olduğu ortaya çıkmıştı. Eğer bir kişi çocuksuz olarak ölürse kural olarak eş mirasın yarısını alır. Yani çocuğun olmadığını düşündüğümüzde Vatan Şaşmaz’ın eşi Yasemin Adalı Şaşmaz mirasın yarısını alacak, kalan yarısı da Vatan Şaşmaz’ın anne ve babasına kalacaktı. Vatan Şaşmaz ile Yasemin Adalı Şaşmaz’ın bir çocukları olması durumunda ise anne babaya miras düşmeyecek, çocuk veya çocuklar mirasın ¾’ünü alacak anneye (Yasemin Adalı Şaşmaz’a) mirasın ¼’ü kalacaktı.
Ama şimdi farklı bir durum var. Çocuk yok, ama cenin var. Hayatta bir çocuk yok. Türk Medeni Kanunu bu konuya 28. Madde de açıklık getirmiştir.
Bu durumda miras paylaşımı ertelenecektir. Çünkü, Vatan Şaşmaz’ın eşi Yasemin Adalı Şaşmaz hamile, Türk Hukuk Sistemi TMK'da cenine bir rol biçilmiştir.
TMK'nın 28. maddesi şöyle:
"Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer. Çocuk hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla, ana rahmine düştüğü andan başlayarak elde eder." Demektedir.
Yani artık anne kesin mirasçıdır. Sağ olarak bebek dünyaya geldiğinde mirasçı olacaktır. Bebek canlı doğduğunda mirasın dörtte biri anne Yasemin Adalı Şaşmaz’a, dörtte üçü ise doğan bebeğe ait olacaktır. Bebek sağ dünyaya geldikten sonra ölse dahi mirasçıdır. Bebeğin sağ doğduktan sonra hemen ölmesi durumunda mirası ise üst soya anne ve babaya kalacağından, bunlardan biri hayatta değilse miras hayatta kalana ait olacaktır.
Doğum sırasında annenin vefatı söz konusu olur ve çocuk sağ doğarsa, kendi dörtte üçlük mirası dışında, annesinin önceden kazandığı miras hakkı da çocuğa miras olarak geçecektir. Doğum sırasında anne ve çocuk ölürse, çocuk miras kazanamayacak, annenin mirası da annenin üst soyuna (annenin anne ve babasına) kalacaktır.
Hukukumuzda külli halefiyet prensibi olduğundan murisin borçlarından da mirasçılar sorumludurlar. İşte Filiz Aker olayında kimi çok sansasyonel bulunan açıklamalar ileride düşünülen miras ile ilgili olabilir.
Biz merhum Vatan Şaşmaz’a rahmet dilerken, eşine ve doğacak bebeğine de sağlıklı uzun ömürler temenni ediyoruz.

Filiz Akerin Mirası Kimlere Kalacak, Alacaklarını Kimler Tahsil Edecek, Borçlarını Kimler Ödeyecek? Bakınız


Terekeye dahil haklar ve borçlar mirasçılara bir bütün olarak intikal eder. Mirasçılar sadece terekedeki mal ve hakları kazanmazlar aynı zamanda murise ait borçları da üstlenmiş olurlar. 

Buna Külli Halefiyet Denir Külli Halefiyet İçin Geniş Açıklama için bakınız! 

Vatan Şaşmaz Öldürüldü! Haberi için bakınız

Filiz Aker kimdir? Bakınız

Vatan Şaşmaz kimdir? Bakınız 

Vatan Şaşmaz baba olacaktı haberi için bakınız

Vatan Şaşmaz son yolculuğuna uğurlandı haberi için bakınız 

Vatan Şaşmaz Cinayetindeki Arka Plan, Cinayet Zanlısı Filiz Aker Niçin Böyle Bir Eylemde Bulundu? Bakınız

Yasemin Şaşmaz cinayet konusunda ne dedi? Yasemin Adalı Şaşmaz kimdir? Bakınız.

vatan şaşmaz mirası miras yasemin adalı şaşmaz cinayette perde aydınlandı filiz akerin mirası vatan şaşmazın mal varlığı vatan şaşmazın malı kime kalır
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Ece Sevim Öztürk Gözaltına Alındı
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?
Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?