2019 YILI İÇİN ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

2019 YILI İÇİN ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU. ASGARİ ÜCRET 2 BİN 20 LİRA OLDU!

2019 YILI İÇİN ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı belli oldu. 2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL olarak belirlendi. Yüzde 26,05'lik artış asgari ücrette 417 TL'lik artış yapılmış oldu. Kararın 15 üyeliği komisyonda oybirliği ile alındığı açıklandı.

Milyonlarca kişiyi etkileyecek olan asgari ücretin kesinlik kazanacağı toplantı öne çekildi ve 25 Aralık 2018 tarihine alındı.. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konukluğunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4. Toplantısı başladı. Şu anda son değerlendirmeler yapılmakta ve açıklama an meselesi. Toplantı sonrasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı için geçerli olan asgari ücreti  açıklayacak.
Komisyon, ücreti belirlemek son toplantıyı 20 Aralık'ta yapmıştı. Toplantıda, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyona bildiren TÜİK, asgari ücreti "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş şeklinde teklif etmişti..

TÜİK'in önerdiği rakamların, gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunuyor.

 Türk-İş yeni asgari ücret belirlenirken öncelikle geçim şartlarının temel alınmasını istiyor. Ayrıca, asgari ücret görüşmelerine 2 bin liranın üzerinde başlanılmasını, bu rakama enflasyon oranındaki artışın yanında refah payının da ilave edilmesini istiyor.

Asgari ücrettten vergi alınmamasını isteyen Türk-İş, net ücrette 2 bin liranın altındaki her teklifi reddediyor.

TİSK ise yeni asgari ücret belirlenirken hedef enflasyon, yatırımlar, rekabet gücü, verimlilik ve işsizlikle mücadelenin dikkate alınmasını, asgari ücret desteğinin arttırılarak devam ettirilmesini, yüzde 2 olan işsizlik sigortası işveren payının 2019 yılı için alınmamasını talep ediyor.

İşveren ayrıca SGK işveren desteğinin yüzde 5'ten yüzde 6'ya çıkartılmasını ve toplu iş sözleşmesi imzalanan iş yerlerinde bunun yüzde 7 olarak uygulanmasını istiyor. Toplantı tarihinde bir ilk yaşanarak, asgari ücretli bir işçi de yer aldığı toplantıdan çıkan sonuç açıklanacak.

Aile Bakanlığının  belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

Önceki yani 2018 yılı Asgari ücret net bin 603 lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin 603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

son dakika flas haber asgari ücret 2020 lira asgari ücret belli oldu 2019 yılı asgari ücret açıklandı 2019 yılı asgari ücret açıklandı2019 yılı asgari ücret asgari ücret kaç lira oldu asgari ücret beklentileri karşıladı mı 20
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mahkemelerin Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?
Mutlu ve Müreffef Toplum ve Erdemli Siyaset Mümkün Müdür?