ALZHEİMER TEDAVİSİNDE KULLANILAN BİTKİLER

ALZHEİMER TEDAVİSİNDE KULLANILAN BİTKİLER

ALZHEİMER TEDAVİSİNDE KULLANILAN BİTKİLER

 

ALZHEİMER TEDAVİSİNDE KULLANILAN BİTKİLER

Bu konuda Prof. Saraçoğlu şunları söylüyor “Alzheimer hastalığına yakalanmayı geciktirmek veya hastalık yeni ortaya çıkmış ise tedavi etmek için akşamları taze sıkılmış havuç suyu içilmelidir. Bir aylık süreçte her akşam bir bardak havuç suyu içilir. Yılda 2-3 kere bu kür uygulanabilir. hastalığına yakalanmayı geciktirmek veya hastalık yeni ortaya çıkmış ise tedavi etmek için akşamları taze sıkılmış havuç suyu içilmelidir” demektedir. Bir aylık süreçte her akşam bir bardak havuç suyu içilmesini ve yılda 2-3 kere bu kür uygulanmasını önermektedir.

Doktor Ender Saraç, "Ben her gün iki üç dilim tam buğday ekmeği tüketiyorum. Bunu mutlaka yesinler. Alzheimerden korur. Beyaz ekmeğin tüketmektense kaçınsınlar” demektedir. Yine Saraç, Biberiye yağının hafızayı %70 oranında güçlendirdiği, alzheimer hastalığına iyi geldiğini söylemektedir.


Ahmet Maranki ise şunları önermektedir: Marankiye göre “zerdeçal (bu plak birikimini önlemeye yardımcı olma özelliğine sahip). Saf sızma zeytinyağı ( Zeytinyağında bulunan ‘oleocanthal’, alzheimer hastalağında görülen amiloyit plaklarının çözülmesine yardımcı olan, ana protein ve enzimlerin üretimine yardımcı oluyor).  Dut, böğürtlen, çilek vb. (Bu tip meyveler serbest radikallerin beyine daha fazla zarar vermesini önleyen antosiyanin içeriyor. Aynı zamanda antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri taşıyıp vitamin C ve E depoları). Ispanak (Lütein adlı antioksidanla yüklü olduğu için ıspanağın kognitif zayıflığa karşı koruma sağlayabildiği düşünülüyor. Avusturalya’da 200’den fazla kadının üzerinde yürütülen bir araştırmada ıspanakta da bulunan B6 vitamini ve folik asit yüklü yiyeceklerle beslendiklerinde kısa süreli hafıza ve zihinsel kabiliyetlerinde iyileşme görüldü). Brokoli (Brokoli zihinsel işlevleri iyileştiren iki besin maddesi içeriyor. İlki olan K vitamini kognitif kabiliyetleri güçlendiriyor. İkincisi ise kolin, ve bu da hafızayı güçlendiriyor. Aynı zamanda yüksek miktarda folik asit içerdiği için alzheimer hastalığına karşı koruma da sağlayabiliyor). Ceviz (Ceviz, kalbe iyi gelen ve antiinflamatuar besin maddeleriyle yüklü. Bunun yanı sıra yemişler arasında en iyi ALA (Alfa Linolenik Asit) kaynağı. ALA, kan dolaşımına yardımcı olduğu için beyine giden oksijen seviyesinin iyileşmesine yardımcı olabiliyor). Somon (Kültür somonu değil doğal yetişmiş somondan bahsediyoruz. Bir araştırmaya göre haftada ortalama 3 porsiyon yağlı balık yemek alzheimer ve demans riskini neredeyse %50 azaltıyor).

Görsel sonucu
Yine, Göl soğanı, Alzheimer hastalığı tedavisi ilaç yapımında kullanılan bir bitki türü. Göl soğanı içermiş olduğu amarylldaceae alkoloidleri sayesinde tıpta alzheimer ve çocuk felci gibi sinir sistemini etkileyen hastalıkların tedavisinde kullaılmaktadır. Göl soğanının Anavatanı, Güney Afrika ve Akdeniz Bölgeleri olan göl soğanının Avrupa ve Batı Asya’da geniş alanlarda kullanımı bulunmaktadır. Ülkemizde ise Trakya, Kuzey Anadolu Bölgesi ve Beyşehir civarında doğal olarak bulunur ve deniz seviyesi ile 1100 m yükseklikler arasındaki nemli, bataklık ve sulak alanlarda yarı gölge yerlerde yetişir. 

Mart-Nisan aylarında çiçek açan göl soğanının çan şeklindeki çiçeklerinin sayısı genellikle bir ile beş arasında değişir. 10 civarında türü olan Leucojum’un ülkemizde sadece Leucojum aestivum türü yetişir. Bu türün en bol bulunduğu yöreler ise Samsun ve Beyşehir’dir. Samsun, Bafra ve Terme’de bitkinin çiçekleri sapları ile toplanarak, çiçekçi dükkanlarında kesme çiçek olarak satılmaktadır. 

Aynı zamanda içerdiği galanthamin adlı alkoloid nedeniyle tıbbi amaçlı olarak da kullanılan soğanlı bitkilerin başında gelmektedir. Bu amaçla 1996 yılında yerli bir firma 22 tır dolusu yeşil aksam ve 7 milyon adet çiçek soğanını Çatalca’dan Bulgaristan’a yasal olmayan yollardan ihraç etmiştir. 

Bu bakımdan hem süs bitkisi hem de tıbbi bakımdan ekonomik önem taşıyan bu bitkinin doğal populasyonlarının korunması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle üretiminin mutlaka başarılması gerekmektedir.Ülkemizde firmalar tarafından gerçekleştirilen üretimi tohumla ve yavru soğanladır. 2004 yılında ülkemizden ihraç edilen Leucojum aestivum miktarları, doğadan 2 milyon, büyütme 1 milyon ve üretim de 1 milyon olmak üzere toplam 4 milyon adet soğandır. 

Fındık yağı Alzheimerı önlüyor

Fotoğraf (iha)

Alzheimer tedavisi sonucu ne oluyor?

göl soğanı amarylldaceae alkoloidleri alzheimer tedavisinde kullanılan bitkiler bitki sağlıklı bitki beyin için önerilen bitkiler hafızayı güçlendiren bitkiler unutkanlığa karşı bitkisel yöntem alzaymır alzehimere karşı doğal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hangi Davalar İçin Arabuluculuk Dava Şartıdır..
Hangi Davalar İçin Arabuluculuk Dava Şartıdır..
Palu Ailesinin Hayatı Herkesi Şoke Etti
Palu Ailesinin Hayatı Herkesi Şoke Etti