Anoreksiya Nervoza tedavisi nasıl olmalıdır?

Anoreksiya Nervoza tedavisi nasıl olmalıdır?

Anoreksiya Nervoza tedavisi nasıl olmalıdır?

 

Anoreksiya Nervoza tedavisi nasıl olmalıdır?

Böyle bir vakıa karşısında derhal doktordan yardım alınması şarttır. Bir sorun ne kadar uzun sürerse, ve çok gecikmiş ise çözüm de o kadar kadar güçleşir. Tabiri yerinde ise cam kırılmadan harekete geçilmedir. Tedavi edilebilir. Tedavi hem psikiyatrik hem tıbbi, hem de beslenme yönetimi şeklinde gerçekleşir. Tedavi sonrası anoreksiyalı  kişi kendini daha iyi hissederek sağlıklı beden ağırlığına kavuşması mümkündür.

Genel kontroller yapıldıktan sonra doktor her kişiye farklı tedavi uygulayacaktır. Kilo,  boy ve yaşa göre mevcut durum olması gerekenle karşılaştıracaktır. Bu arada, kalp, akciğer, tansiyon, deri, ve saç, börekler kontrol edecektir, gerekli testler yapılacaktır. Bu testlerle birlikte depresyon ve anksiyete vb. araştırmalarda sürecektir.

Aşırı zayıflık, aşırı su kaybı (dehidrasyon), ölüm derecesinde açlık (starvasyon) ve elektrolit dengesizliğin nedenidir. Bunlar hayati tehditdir. Bu durumda acil tıbbi tedavi zorunludur.  Bir hastanede tıbbi merkezde, Starvasyon tedavisi: Dehidrasyon, elektrolit dengesizliği, kalp rahatsızlığı problemleri tedavi edilir. Eğer yemek yiyememe durumu söz konusu ise gıda  sıvı formda verilir. Gıdasal rehabilitasyon: Tedrijen normal kiloya oluşma süreci ve  ne zaman aç ve ne zaman tok  olmayı anlamlandırma sağlama süreci tamamlanacaktır.

Tıbbi tedavi:  Osteoporoz, kalp rahatsızlıkları, akciğer ve böbrek hastalıları vb. konularla, depresyon gibi anoreksiyanın neden olduğu tüm hususlar tedavi sürecinde olacaktır.  

Beslenme danışmanlığı: Diplomalı bir diyetisyen sağlıklı bir yolla kilo almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanılacak ve dengeli beslenme daha iyi kavranacaktır.

İyileşme süreci ise, yeme alışkanlıklarınızın kontrolünü sağlama, duygusal açıdan kişinin kendisine yetmesinin sağlaması, yardım eden insanlara güvenmenin sağlanması ve varsa organlardaki hasarların da tedavisi ile doktor kontrolünde tamamlanacaktır.

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

 

Anoreksiya Nervoza tedavisi nasıl olmalıdır? anoreksiya yeme bozukluğu tedavisi anoreksiya tedavisi var mıdır anoreksiya nasıl tedavi edilir anoreksiya iyileşir mi anoreksiya hastası ölür mü hasta ne zaman ölür enfeksiyon enf
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hangi Davalar İçin Arabuluculuk Dava Şartıdır..
Hangi Davalar İçin Arabuluculuk Dava Şartıdır..
Palu Ailesinin Hayatı Herkesi Şoke Etti
Palu Ailesinin Hayatı Herkesi Şoke Etti