Bir dava serüveni
Avukatın Günlüğü

Bir dava serüveni

 Bir dava serüveni
                       Arsaları pazar yerinde kalmıştı. Belediye pazar yerini yapmış, fiilen tesisler kurulmuş, haftanın belirli günlerinde ise pazar kuruluyordu. Ama arsanın sahipleri vatandaşlardı. Yanıma geldiklerinde üç kişi olarak baba oğul ve birde yakın akraba olmak üzere hissedar, hatta büyük hissedar olduklarını belirtmişlerdi. Ancak, kendileri dışında daha onlarca hissedar  bu pazar yerinde hisse sahibiydi. Durumu inceledim. Buraya kamulaştırmasız el atma olarak isimlendirilen davayı (tazminat davasını) açabileceğimizi ifade ettim.
    Davamız açıldı. Deliller toplandı, tam keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak iken, belediye avukatı bir dilekçe vererek açtığımız davadaki davacıların paylarının pazar yerinden çıkarıldığını ve üzerinde hiç yapı olmayan sosyal tesis alanına aktarıldığını belirtti. Tabii Mahkeme bu konu için süre vererek açıklama istedi. Bizde derhal İdare Mahkemeleri’nde dava açarak plan iptalini ve yürütmenin de durdurulmasını talep ettik. Adli Yargıdaki Asliye Hukuk Mahkemesi’ne de dilekçe vererek, plan iptali davası açtığımızı, plan iptali davasının sonucunun beklenilmesini istedik. Asliye Hukuk Mahkemesi uygun buldu ve plan iptalinin sonucunu beklemeye karar verdi. Plan iptali lehimize bitti. Planlar iptal edildi. Tam Asliye Hukuk Mahkemesi’nde keşif yapılacak iken, belediye vekili tekrar bir dilekçe verdi. Yine plan değişikliği olduğunu ve davacıların yerlerinin cami alanına taşındığını bildirdi. Plan ve eklerini sundu. Tarafımız bu kez yine süre isteyerek açıklamada bulunacağımız talebini ileterek, yeniden plan iptali davası açıp, tekrar bekleme istedik. Bu arada diğer hissedarlar da farklı Mahkemelerde dava açmışlardı. Fakat belediyenin ilk plan değişikliğinden sonra iptal davasını düşünmediklerinden davaları kaybettiler. 
    Cami yerine verilen arsa hissedarlarının dini hassasiyetleri, çevre ve belediye tarafından biliniyordu. Ancak plan iptali davası ikinci kez lehe sonuçlandı, yürütmenin durdurulması kararı da vardı. Bu kez Asliye Hukuk Mahkemesi keşif ve bilirkişi incelemesi kararı verdi. Dava da henüz plan iptali kesinleşmeden bitti. 
    Yani belediyenin 3. Kez plan iptali yapması yetişmedi. Davacıların haciz işlemi başlamadan belediye çıkan milyonlarca liralık rakamı ödeyemeyeceğini, bütçenin el vermediğini, kararı temyiz etmeyeceklerini ve çözüm için de arsa önerdi. Davacılar da konut imarlı arsalarını alarak tarafımızın nezaretinde taraflar ibra oldular. İdari Yargıdaki plan iptali halen kesinleşmedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala Kararı
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam
Benzin ve Motorin Fiyatlarına Zam